ANASAYFA > Haberler > JAPONYA KÜLTÜR ATEŞESİ BUSMEK’İ ZİYARET ETTİ


Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği’nin düzenlediği “Japon Kültür Haftası etkinlikleri” kapsamında Bursa’ya gelen Japon ekip, BUSMEK’i ziyaret etti. Türk İslam sanatları atölyelerini dolaşan Japonya Kültür Ateşesi ve koto sanatçıları, BUSMEK’te üretilen eserlere hayran kaldılar.

4

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Konseyi işbirliği ile düzenlediği “Fuji Dağı’ndan Uludağ’a Japon Kültür Haftası” etkinlikleri kapsamında Bursa’ya gelen Japon ekip, BUSMEK’i ziyaret etti. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi Kaoru Saıkı ve koto sanatçıları; Wakako Tetada, Hiromi Ohama, Yukari Erdem BUSMEK atölyelerini dolaşarak Türk İslam sanatlarını yakından tanıma fırsatı buldular.

Minyatür sanatı ilgi çekti

Kültür Ateşesi Kaoru Saıkı; Türkiye ve Japonya arasında derin dostluk ilişkileri olduğunu, bu dostluğu pekiştirmek için yakın zamanda Türk-Japon işbirliği ile “Ertuğrul 1890” adlı filmin çekildiğini söyledi. Saiki, “Türkiye- Japonya arasındaki dostluk ilişkilerinin temeli olarak bilinen Ertuğrul Fırkateyni faciasının 125. yıldönümünde düzenlenen etkinliklerle Türk-Japon dostluğunu pekiştirmek üzere, konsolosluk adına burada bulunuyorum. Bu kapsamda konser vermek için Bursa’ya gelen sanatçı arkadaşlarla birlikte çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyoruz” diyerek geliş sebebini anlattı.

Ebru, filografi, minyatür ve çini atölyelerinde yapılan çalışmaları inceleyen Saıkı, “Türkler olarak gerçekten çok çeşitli el sanatlarına sahipsiniz, hepsi çok ilginç ancak en fazla dikkatimi çeken minyatür sanatı oldu. Çünkü bu sanatla özellikle Osmanlı’nın tarihi yaşamını küçücük bir karede görebiliyorsunuz. Her şeyi anlatabiliyor” dedi.

Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat’ı da ziyaret eden ekibe, BUSMEK’te üretilen eserlerden oluşan çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

7 6 5  3

2  1 9

Yayın Tarihi: 21 Şubat 2016 Saat: 1:43