ANASAYFA > Haberler > KADIN HASTALIKLARI İHMALE GELMEZ


Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi ve Hayat Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen seminerler kapsamında bu hafta Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Kar Altındağ konuk oldu. “Kadın Hastalıkları ve Sağlıklı Yaşam” konulu seminer hanımları hastalıklara karşı bilinçlendirdi.

IMG_6203

Hayat Hastanesi çalışanı Uzman Doktor Altındağ, kadınlarda sıkça görülen rahatsızlıklardan biri olan disfonksiyonel kanamalara değinerek sebeplerinden bahsetti.

Disfonksiyonel Kanamaları Nasıl Ayırt Ederiz?

Disfonksiyonel kanamaların en başında miyomların geldiğinden bahseden Karlı, miyomların her 5 kadından 1’inde görülen iyi huylu tümörler olduğunu söyleyerek ekledi: “ Merkeze yerleşen miyomlar; aylık regl düzensizliği, uzun ve ağrılı kanamalar gibi şikayetlere sebep olabilirler. Kesin tedavisi ameliyattır fakat size bir şikayet vermiyorsa rutin takibe alıyoruz” dedi.

Disfonksiyonel kanamaların birçok sebepten kaynaklanabileceğini söyleyen Altındağ, kadınlarda en sık enfeksiyonel, kullanılan ilaçlar, spiral varsa buna bağlı düzensiz kanamaların görülebildiğini aktardı.

Rahim Ağzı Kanserine Dikkat!

Son olarak kadınlarda çok sık görülen bir kanser türü olan Rahim Ağzı Kanseri ve teşhisinden bahseden Altındağ; özellikle evli bayanların smear testi yaptırması gerektiğinden bahsetti: “Serviks kanseri, Türkiye’de en çok görülen 8. kanser türüdür. Bu yüzden ihmal etmemeli ve bu testi yaptırarak bunun önüne geçmeliyiz. Bu kanser türünün  öncü lezyonları henüz kansere dönüşmemiş safhada yakalandığında yüzde 100’lük başarıyla tedavi edilebiliyor” dedi.

Kontrollerden Fark Ücreti Alınmayacak

Kadınlar Gününe özel muayene fark ücreti almadan tüm hanımlar, sadece 12tl devlet katkı payı alınarak Hayat Hastanesi’nde muayene olup smear testi yaptırabilecekler. 1 ay sürecek bu fırsattan yararlanmak isteyen tüm hanımlar Hayat Hastanesi’ne gidebilir.

 

IMG_6174

IMG_6163

IMG_6204

 

 

Yayın Tarihi: 21 Şubat 2014 Saat: 10:46