ANASAYFA > Haberler > KADIN HASTALIKLARI SEMİNERİ BİLİNÇLENDİRDİ


Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü,  BUSMEK´e bağlı kurs merkezlerinde verilen sağlık eğitimlerine devam ediyor…

Busmek’in Merinos AKM’de bulunan toplantı salonunda verilen seminerde “Kadın Hastalıkları” konusu ele alındı. Sağlık Personeli Canan Cantav tarafından verilen seminerde özellikle evli bayanların dikkat etmesi gereken sağlık problemleri üzerinde duruldu. Cantav, kadınları karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı uyararak ne tür önlemler alacakları konusunda bilgilendirdi.


Seminerde Myom, Kist, Rahim Kanseri, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi birçok önemli konuda bilgi verilirken, özellikle evli bayanların her yıl “Smear Testi” yaptırmasının rahim ağzı kanserinin önlenmesinde hayati önem taşıdığı vurgulandı. Ayrıca Cantav, günümüzde çok sık rastlanılan bir kanser türü olan meme kanserinde erken teşhisin önemini belirterek kendi kendini muayene yöntemini uygulamalı olarak gösterdi.

Kadın hastalıklarında hijyenin en önemli tetikleyici faktör olduğunu belirten Cantav, “Hijyen kadar aşırıya kaçan hijyen de üriner sisteme zarar verir ve kadın hastalıklarına sebep olur. Kişisel temizliğimizi yaparken anti bakteriyel jeller yerine sadece su kullanmak yeterli” dedi.

Seminer katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

Yayın Tarihi: 21 Ekim 2013 Saat: 4:39