ANASAYFA > Haberler > KADINA EDEP YAKIŞIR


KADINA EDEP YAKIŞIR

 

“İyi kadının tanımı şudur ki: ağzında hikmet, ruhunda incelik ve letafet davranışlarında saygı ve hürmet vardır.”

Hanımlar Lokali etkinliklerine devam ediyor. Lokalde bu hafta Yıldırım Aile İrşat ve Rehberlik bürosundan Esma Simav ve Havva Kocaalan seminer verdi. İslam’da kadının değeri ve öneminin anlatıldığı programa katılımcıların yoğun ilgisi dikkati çekti.

Kuran Kursu hocası Havva Kocaalan iyi kadını şöyle tanımladı: “İyi kadın; ağzında hikmet, ruhunda incelik ve letafet davranışlarında saygı ve hürmet vardır.” İslamiyet’in kadına son derece önem verdiğini belirten Kocaalan, “Kuran-ı Kerim’de Nisa (kadın) suresi var, Meryem suresi var Hz. Asiye’den bahsedilmiş. Pek çok kadının ismi geçiyor, yüceltiliyor. Varlığın asıl unsuru kadındır ama hakkı tanıyan, seven sevdiren iyi evlatlar yetiştiren kadındır. Böyle bir kadına tüm dünyanın ihtiyacı var.”

Peygamberimizin hanımlar hakkındaki hadislerini aktaran Kocaalan, “Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisinde ‘Ahir zamanda yaşlı kadınların dinini takip edin’ buyuruyor. Buradan anlaşılıyor ki erkek dinden daha kolay çıkabiliyor. Kadınlar daha sebatkâr bu yüzden dini yaşlı kadınlardan öğrenmemiz gerektiği söylenmiş. Ayrıca Peygamberimizin söylediği ‘Kim iki kızını veya iki kız kardeşini edepli Allah yolunda yetiştirirse benimle beraberdir’ sözü de önemdir. Çünkü kadın edepli olacak ki edepli kadınlar yetiştirsin.” dedi.

Günümüzde, kız çocukları evlendirildikten sonra fazla sahip çıkılmadığını İfade eden Kocaalan, “Peygamberimiz kızını evlendirdikten sonra yanına gider, damadının yanında eşinden memnun olup olmadığını sorardı. Burada çok ince mesajlar vardı.  O kız benim olmaktan çıkmadı deniyor, sırtını dönmüyor, çünkü ahirette kızından hala mesulsün.” diye konuştu.

ÇOCUKLARA “ALLAH YAKAR” DEMEK YANLIŞ

Ardından mikrofonu devralan İlahiyatçı Esma Simav, çocuklara verilen Allah eğitiminden bahsetti. “Çocuk eğitiminde ‘Şunu yaparsan Allah yakar.’ ‘Şöyle yaparsan Allah seni sevmez’ gibi sözcükler sarf etmek oldukça yanlış. Çocukların zihninde yaratıcıyla ilgili olumsuz kavramlar yerleşir. Bu da çocuğu soğutur. Bu Allah’a yaklaştırmanın aksine uzaklaştırıyor. Çocuk eğitiminde bir cümle bile çok önemli. Yaklaşım peygamberce olmalı. Onu örnek alarak kızıp bağırmak yerine sabredip sevgi vermeli. Çocuklara din eğitimi verirken ‘Böyle yaparsan Allah seni daha çok sever’ denmeli.” şeklinde konuştu.

Program sonunda Güllük ve Aydınlık evler kuran kurslarından gelen öğrenciler ilahi okudu. Yapılan çekilişle katılımcılara küçük hediyeler verildi.

 

Yayın Tarihi: 18 Mart 2013 Saat: 5:07