ANASAYFA > Haberler > KADINLAR YALNIZ DEĞİL


Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Eşitlik Birimi tarafından “Kadının İnsan Hakları” konulu panel düzenlendi.

DSC_0153

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde gerçekleşen, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat’ın da yer aldığı panelde, Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin CANBAZ, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Uzman-Sosyolog  Dr. Pelin FEYMİ ve Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Avukatlarının katılımı ile “Şiddete 0 Tolerans” denildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Başkan Vekili Şükrü Köse, Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir diyerek Bursa Büyükşehir Belediyesinin bu konuda önemli çalışmalarda bulunduğunu ifade etti, “Kadına yönelik şiddet konusunda ilimizde yapılan tüm farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarına destek veriyor ve aynı zamanda kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla örnek işbirliği projeleri yürütüyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa’da yerelde kadın erkek fırsat eşitliği şartı ( CEMR ) ‘ ı imzalayan Türkiye’ de 3. Belediye olduk” dedi. Yine bayanlara yönelik yapılan önemli sosyal projelerden biri olan 2012 yılında hizmete açılan Hanımlar Lokali’nin Bursalı hanımlara çok güzel hizmetler verdiğini ifade eden Köse, Lokal’in senede 5000 hanıma hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

Kadınların sahip olduğu haklarla ilgili konuşma yapan Avukat Nevin CANBAZ Şiddet Yasasından ve İstanbul Sözleşmesindeki haklardan bahsetti, “Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanun çerçevesinde şiddet gören ya da uğrama ihtimali olan kişiler korunma altına alınmıştır. Lütfen bu duruma sessiz kalmayarak ŞÖNİM’lere başvurmalı ya da ALO 183 Şiddet Hattını aramalısınız” diye ifade etti.

Uzman-Sosyolog  Dr.Pelin FEYMİ de kadının insan hakları ve Bursa’da şiddetle ilgili mekanizmalar ve bunların işleyişi hakkında bilgilendirdi.

Panel sonunda Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Avukatları sınıflara geçerek özel grup görüşmeleri gerçekleştirildi.

DSC_0135

DSC_0146

DSC_0153

DSC_0161

DSC_0163

DSC_0189

DSC_0203

DSC_0207

DSC_0212

DSC_0216

DSC_0227

DSC_0230

DSC_0232

 

 

Yayın Tarihi: 10 Kasım 2014 Saat: 4:26