ANASAYFA > Haberler > KANSER ERKEN TEŞHİSLE YENİLİR


KANSER ERKEN TEŞHİSLE YENİLİR

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokalinde sağlık etkinlikleri devam ediyor. Hayat hastanesiyle yapılan işbirliği sonucu Mamografi muayenesi olmak isteyen hamınlar,  10 kişilik gruplar halinde Hastaneye getirildi.  Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Adil Aydemir’e muayene olan hanımlar,  sırayla mamografi çekildi. Aydemir, Sonuçları yine teker teker değerlendirerek bayanları yönlendirdi.

Mamografinin önemine dikkat çeken Aydemir, 40 yaş üzeri hanımlar için yılda bir mamografi çekilmesi gerektiğini vurguladı. 40 yaş altı bayanlarda da kanser riski bulunduğunu belirten Aydemir, alt yaş grubu için daha çok ultrason gibi metotları kullandıklarını söyledi.

“Kanser için erken teşhis önemlidir”  diyen Dr. Adil Aydemir, “Risk faktörleri artık her yerde var, televizyonda internette bunları bulabilirler. Herkesin kendisiyle ilgili riskleri bilmeleri gerekir. Bu faktörlerden hangilerini taşıdığını öğrenip bir doktorla buluşmakta fayda var.” dedi. Dr. Aydemir, “Erken teşhis için bayanlara kendi kendine meme muayenesini öneriyoruz. Bir de düzenli doktor muayenesi… Bayanlar,  20-39 yaş arası 3 yılda bir. 40 yaş sonrası her yıl doktor muayenesi olmalı. 40 yaşından sonra buna mamografi de ekleniyor. Erken teşhis olursa tedavi şansı artıyor. Biz toplumu erken teşhise odaklandırıp, bilinçlendirmeye çalışıyoruz.  Memede farkındalık arttıkça kanser tedavisinde başarı artıyor.” diye konuştu.

Son yıllarda kanser oranının artmasını teşhis oranının artmasın bağlayan Genel Cerrah, “Meme kanserinde artışın en önemli nedeni mamografinin yaygın kullanımı. Eskiden birçok insan için ‘evinde göğsü aktı, öldü’ deniyordu teşhis yoktu ama artık tarama yöntemleri gelişti.” şeklinde konuştu. Toplumda batılı yaşam tarzıyla birlikte kanser riskleri arttığını ifade eden Aydemir, adet görme yaşının azalması, ömrün eskiye göre uzaması gibi unsurların da kanser vakalarını arttırdığını söyledi.

Yayın Tarihi: 12 Şubat 2013 Saat: 10:58