Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da 4 Eylül 2017 tarihinden bu yana düzenlenen geleneksel ebru sanatı kurslarının kapanış töreni gerçekleştirildi.

5 Haziran Salı günü Enstitünün ev sahipliğinde düzenlenen programa, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman, BUSMEK Koordinatörü Eyüp Arda, Podgoritsa YEE Müdür vekili Can Güray ve Ebru kursu usta öğreticisi Zeynep Gültekin’in yanı sıra kursiyerler ve aileleri katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman Karadağ’da iki yıldır Türk el sanatlarının tanıtımını yaptıklarını belirttiği konuşmasında BUSMEK bünyesinde yürütülen faaliyetler ile ilgili bilgiler paylaştı. BUSMEK olarak yaklaşık 250 branşta yıllık 25 bin kişiye eğitim verdiklerini belirten Karaman, Karadağ’da Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile 2016 yılından bu yana Türk el sanatlarının tanıtıldığını aktardı. Kursiyerler için edindikleri bilgiler doğrultusunda çalışmalarına devam etmeleri temennisinde bulunan Karaman, katılımcıları Bursa’ya davet ederek sözlerini noktaladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Enstitü Müdür Vekili Güray ise el sanatları kursları ile geleneksel Türk el sanatlarını Karadağlı dostlarla tanıştırma imkânı bulduklarını belirterek, ilerleyen dönemlerde kursların devam edeceğini aktararak Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür etti.

Program, ebru kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarının takdim edilmesinin ardından davetlilerin, kursiyerlerin eserlerinden oluşan ebru sergisini gezmeleri ile sona erdi.

 

Yayın Tarihi: 7 Haziran 2018 Saat: 2:02