Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor” projesi kapsamında yerli ipek üretimini artırmak ve kaybolmakta olan ipekböcekçiliği üretimini yeniden canlandırmak adına Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) ile faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.  

BTSO bünyesinde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi, “Kozadan İpeğe Bursa Kozahan’dan Avrupa’ya” etkinliği düzenledi. Asırlardır şehir ekonomisinin nabzını tutan Kozahan’da yapılan “Koza Alım Günü” Orhangazi Parkı’nda ziyaretçiler için yeniden canlandırıldı.

Program çerçevesinde ziyaretçiler, ipeğin kozadan ürüne dönüşüm süreci hakkında bilgiler aldı. BUSMEK Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nin hazırladığı atölye çalışmalarıyla vatandaşlar ipeğin oluşumuyla ilgili tüm aşamaları canlı izleme olanağına sahip oldular. İpekçilikte büyük önem taşıyan tepme mancınık ve devdah adlı geleneksel ipek büküm makinasının nasıl çalıştığını, iplerin nasıl boyandığını, bu iplerle kumaş ve halıların nasıl dokunduğunu yakından incelediler.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Yıldız, etkinlik alanını ziyaretinde, ana vatanı Çin olan ipek böcekçiliğinin Bizans’tan gizlice getirilen ipek böcekçiliği tohumları ile Marmara kıyılarına yayıldığını söyledi. Yıldız, “Avrupa kozasını saran parbin hastalığından dolayı ipek üretimi 1860’lı yıllardan itibaren düşmüştür. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa ipeğini gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz. ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor’ projemiz kapsamında 200 kişiye istihdam sağlarken, 5 yıllık süre zarfında 240 adet halı 4 bin metrekare kumaş dokundu” dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kozahan’ın BTSO’nun temellerinin atıldığı bölge olduğu için özel bir öneme sahip olduğunu söyledi. Koza Han’ı da kapsayan bölgeyi 7 asır öncesinde olduğu gibi yeniden cazibe merkezi kimliğine kavuşturmak istediklerini kaydeden Şenocak, “Bursa’da ipekçiliğin yeniden canlandırılması adına yapılacak çalışmaları ön plana çıkarmalı ve bu çalışmaları desteklemeliyiz. Bu önemli kültürel mirasımızın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına herkese önemli görevler düşüyor. Bursa kozacılığı ve ipekçiliğinin yaşatılması için yapılacak tüm çalışmaların içerisinde olacağız” dedi.

Yayın Tarihi: 21 Eylül 2018 Saat: 5:39