ANASAYFA > Haberler > KÜLTÜR ELÇİSİ BUSMEK


Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları BUSMEK tarafından icra edilen sanat eserleri Manchester’de düzenlenen ‘Türkiye Festivali’nin en ilgi çekici eserleri oldu. BUSMEK, festivalde çini sanatından, tezhip ve taş işlemeye kadar geleneksel el sanatlarını sergiledi.

 

Manchester’de düzenlenen ve iki gün süren ‘Türkiye Festivali’nin en ilgi çeken bölümünü Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları BUSMEK ürünleri oluşturdu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Protokol ve Dış İlişkiler Koordinatörü Turgay Mercan, BUSMEK Koordinatörü Tevfik Rüştü Orhan ve rehber öğretmenler Naile şahin, Nergiz kern, Murat Altuntaş ve Selçuk Arslan’ın katılım gösterdiği British Muslim Heritage Center tarafından düzenlenen iki günlük ‘Türk Festivali’nin gerçekleştiği tarihi salonlarda, Anadolu’nun farklı sanat ve kültür eserleri İngiltere’ye taşındı.

Festival’de Türk kültürünün nadide eserlerini İngiltere’ye taşıyan BUSMEK Protokol ve Dış İlişkiler Koordinatörü Turgay Mercan ile Rehber öğretmen Nergiz Kern’e festival organizasyonu tarafından plaket takdim edildi. Plaket, İngiltere İşçi Partisi Parlamento Grup Başkanı Tony Lloyd tarafından verildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin himayesinde İngiltere’ye gönderilen nadide eserler yaklaşık 5 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Festivalde iki ayrı salonda, BUSMEK Rehber Öğretmenleri Murat Altuntaş, Naile Şahin, Selçuk Arslan  ve Nergiz Kern’in eğitmenliğinde üretilen, İslam Sanatları; Tezhip, Hat, Çini sanatının eşsiz örnekleri sergilendi. Ayrıca Geleneksel El Nakışları bölümünde Osmanlı takıları ve Doğal Taş sanatı örneklerinden oluşan 70’e yakın seçkin örnek, İngiliz ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Serginin yoğun ilgi görmesi nedeniyle, iki gün süren festivalden sonra da bir ay süreyle açık kalacağı açıklandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Protokol ve Dış İlişkiler Koordinatörü Turgay Mercan, eserlerin ziyaretçiler tarafından hayranlıkla izlendiğini ve hemen her eser hakkında açıklayıcı bilgi talebiyle karşılaştıklarını belirterek, “bu nedenle festival organize komitesi serginin bir süreyle kalmasına karar verdi ve biz ekip olarak Türkiye’ye dönüyoruz ama eserlerimiz kalacak” diye konuştu.
BUSMEK Koordinatörü Tevfik Rüştü Orhan da sergiye gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2011 Saat: 4:59