Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK),  Türk ve Japon kültürleri arasında köprü görevi gören “Uluyama Türk Japon Kültür Derneği” ve Japonya Başkonsolosluğu’nu Mesleki Eğitim Merkezi’nde ağırladı.

“Türk Japon Dostluk Haftası” nedeniyle her sene ortaklaşa organizasyonlar düzenlediğimiz “Uluyama Türk Japon Kültür Derneği” ile bu sene de kökeni 16. yüzyıla kadar dayanan geleneksel bir Japon töreni olan ‘Japon çay seremonisi’ni gerçekleştirdik. Öyle ki Japonlar çay içme ve misafirlere ikram noktasında çay içme eylemini sanatsal ve felsefi zenginliklerle birleştirerek bu sunuma farklı bir boyut kazandırmışlar.

Önce geleneksel Çay seromonisinin tarihini anlatan ve sunumunu yapan Sanatçı Akemi Kusayanagi ardından uygulamalı olarak Seromoniyi gerçekleştirdi. Akemi, yapılan seromonide bu kültürün onlar için ne anlam ifade ettiğinden de bahsetti. Akemi “Çay seromonisi Japon geleneksel kültürünün önemli bir parçasıdır. Japonya’da 16. Yüzyıla denk gelmektedir. Aynı zamanda Osmanlı’nın da çok güçlü olduğu zamanlardı. O zamanlar da Sen Rikyu adında bir çay ustası yaşardı. Seromoni özel olarak tasarlanan ‘Chasitsu’ adı verilen çay odalarında yapılmaktadır. Kişinin alçakgönüllülüğünü vurgulamak amacıyla başını eğerek girebileceği kadar küçük olan odalar da samuraylar bütün derecelerini dışarıda bırakıyorlardı. Chado adı verilen Japon çay seromonisi Zen Felsefisinden ortaya çıkmıştır.” dedi.

Sunumun ardından sanatçı Akemi Kusayanagı ile çay hazırlayan kursiyerimiz böyle bir deneyim edindikleri için kendilerini çok şanslı hissettiklerini ve Japon kültürünü yakından tanıma fırsatı buldukları içinde mutlu olduklarını dile getirdiler.

Etkinlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Süleyman Çelik’e çay ikram edildi.  Çelik, “Farklı bir kültür ve kültürler arası yapılan bu tür etkinlikler bizi milletler olarak birbirimize bağlayan unsurlardır. Ben bugün burada aramızda oldukları için Başkonsolosa çok teşekkür ediyorum ve değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş adına kendilerini selamlıyor ve hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Etkinlik kapsamında Japonya Başkonsolosu Hisao Nishimaki’ye ipek minyatür tablo hediye edildi.

 

Yayın Tarihi: 3 Aralık 2019 Saat: 4:09