ANASAYFA > Haberler > KURAN-I KERİMİ ANLAMAK


Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali, Bursa’lı hanımlarla sohbet programlarına devam ediyor. Yıldırım İl Müftülüğü’nden Esma Sivam’ın konuşmacı olarak yer aldığı programda Kuran-ı Kerim’in anlamı Ayet-i kerimelerle ele alınarak hanımlara aktarıldı.

IMG_6865

Kuran-ı Kerimin indiriliş sebeplerinden bahsederek ayet-i kerimelerle ve hadislerle konuşmasını taçlandıran Sivam, hayatta mucize olarak gördüğümüz şeylerin Rabbimiz için ne kadar kolay olduğundan şöyle bahsetti: “Her gün güneş doğuyor, batıyor; gece oluyor, gündüz oluyor. Hayat hep aynı seyrinde akıyor ve normal bir şeymiş gibi karşılıyoruz. Hani üç parmaklı ya da birbirine yapışık bebekler doğuyor ya hayretle karşılıyoruz, mucize diyoruz . Aslında her normal doğum her normal bebek mucizedir. Hayret tefekkürümüzü hiç kaybetmememiz lazım bu yolda” dedi.

“Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecekmiş biri gibi de tedbirli ol”

Yaratılış mucizelerine değinerek Gaşiye Suresini hatırlattı : “(İnsanlar) Deveye bakmazlar mı, o nasıl yaratıldı? Göğe, (bakmazlar mı) o nasıl kaldırıl­dı? Dağlara (bakmazlar mı) o nasıl dikildi? Yer küreye, (bakmazlar mı) o nasıl yayıldı?” diye aktardı ve Ayet-i kerimenin anlatmak istediklerini şöyle açıkladı: “Yani siz rabbimin kudretini görmek için hiç etrafa da mı bakmıyorsunuz? İşte her gün sizin bu üzerinizde gördüğünüz gök nasıl yükseltilmiş oraya? Yine yer sizin için nasıl da bir döşek gibi hazırlanmış. Dünya dönüyor, içerisinde biz de dönüyoruz. Halbuki fiziksel şartlarda böyle bir şey olamaz” diyerek tefekkür etmenin önemine değindi: “Bakabilmek, görebilmek ve tefekkür edebilmek önemli. 1 saat tefekkür, 1 sene nafile ibadetten hayırlıdır. Çünkü fikredebilmek rabbimin bizden istediği şeydir. Eşref-i mahluk olarak insana rabbim akıl vermiştir. Rahman, Rahim, Rezzak, Şafi… Ne kadar az tanıyoruz rabbimi, oysa ne kadar çok ismi var Rabbimin. İşte her bir olayda rabbim bu isimleri bilmemizi ister” diyerek hasta olduğumuzda “Şafi” ismini, aç kaldığımızda “Rezzak” ismini hatırlamamız gerektiğini söyledi.

“Dünya hayatı bir su damlası, ahiret hayatı ise bir deniz”

Kuran-ı Kerimin Dünya Hayatı yönünü de 2 şekilde ele alan Sivam, heva ve hevesata bakan yönünden şu sözlerle bahsetti:  “Kuran-ı Kerimde Dünya hayatının fani olduğu, geçici olduğu, bir oyun ve oyalanma yeri olduğu, çok kısa bir mekan olduğu ele alınır. Bizi fitneliğe, günaha, kötülüğe ve maalesef cehenneme götüren yönüdür” diyerek dünyada baki kalacak ameller işlememiz ve her an ölecekmişiz gibi yaşamamız gerektiğini vurguladı.

“Uyanık olun şüphesiz dünya değersizdir, dünyada olan mal mülk de değersizdir. Ancak Allah’ın zikri ve ona yaklaştıran şeylerle öğretici ve öğrenici olmanız müstesnadır”

Son olarak Kuran-ı Kerim’de bahsedilen dünyanın ahiret yönünü anlatan Esma Sivam, müminin dünyada ahiret için yaptıklarının baki kalacağını aktararak; “Kim, ahireti gaye edinip ve onun mahsulünü isterse, elde edeceği onun mahsulünü biz arttırırız. Ancak kim Dünya’yı gaye edinir ve onun mahsulünü isterse, ona da onun mahsulünden veririz. Fakat ona ahirette nasip olmaz” (Şura Suresi)  ayet-i kerimesi ile açıkladı: “Dünya için çalışana sadece dünya verilmiştir fakat ahiret için çalışana hem dünya hem ahiret mutluluğu verilmiştir. Allah yolunda çalışan kimseler mutludur, huzurludur, gözü toktur. Sedece dünyası zengin ise isterse saraylarda villalarda yaşasın gözü açtır, doyumsuzdur, mutlu değildir” dedi. Mümin kulun cenneti kazanacak yoldaysa ona dünyasının da cennet gibi olduğunu söyleyerek hepimizin cennet yoluna hizmet eden kullar olabilmemizi ümit ederek sohbetini noktaladı.

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 24 Ocak 2014 Saat: 2:22