ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > “KURSA GİTTTİM CESARETLENDİM”


“KURSA GİTTTİM CESARETLENDİM”

Yeşim Altınkaya

1985 Artvin Doğumluyum Liseye kadar Bursa’da okudum. Mersin Anamur Meslek Yüksekokulu Ziraat Teknikerliği mezunuyum. Çeşitli peyzaj firmalarında çalıştım ve birkaç ay önce kendi iş yerimi açtım. BUSMEK kurslarını görünce başvuru yaptım, onaylanınca iş yeri açmaya karar verdim. İşimi severek yapıyorum. Zaten sevmiyorsanız bu işi yapamazsınız. Toprak götürmek, çimleri düzenli yapmak vesaire…  gerekiyor. Bu bir kadın için hiç çok kolay değil. Peyzaj zevk işidir insanlar görsellik için yaptırıyorlar en küçük detaya bile dikkat etmemiz gerekiyor.

Girişimcilik kursu bana güç kattı. Pozitif enerjiye büründüm motive oldum, iyi şeyler yapabileceğime inandım. İş yeri kurmak hep hayalimdi ama cesaret edemiyordum. Beni teşvik etti.  Eğitimler olmasaydı belki hep erteleyecektim iş yeri açma cesareti bulamayacaktım.

İşe tamamen farklı bakıyorum artık kursa gitmeden önce bu şekilde devam ederim diye düşünüyordum. Benim için böyle bir yer açmak çok ilerideydi.

“ARTIK İNSANLAR YEŞİL BİR ÇEVRE İSTİYOR”

İş yerimizde 5 kişilik bir ekibimiz var, bazı durumlarda dönem dönem çalıştığımız arkadaşlarımız da oluyor. Bir bahçeyi komple sıfırdan yapabiliyoruz. Topraklandırma, çimlendirme ağaç, fidan dikimi, hobi bahçesi, çiçeklendirme, çimlerin biçilmesi, budama, temizleme gibi her şeyi yapıyoruz.  Aynı zamanda bahçe bakımı da yapıyoruz…

Son zamanlarda peyzaj işine talep oldukça arttı. İlk başlarda bu kadar ilgi yoktu. Son zamanlarda inşaat firmaları bina yaparken yeşile bir alan ayırıyorlar. Çünkü insanlar artık yeşil bir çevrede yaşamak istiyorlar. Beton yığını olan şehirde nefes alacak bir yeşil alan istiyorlar.

İşimiz çok stresli diyemem, insan burada çiçeklerin arasında yaşlanmaz diye düşünüyorum. Kendi işini yapmak isteyip cesaret edemeyen birçok insan vardır. Olumlu düşünün bir adım atılmalı diye düşünüyorum gerisi geliyor.