ANASAYFA > Kurumsal > Başkan’ın Mesajı

 

Sevgili Bursalılar,

Bir milletin geleceği o milletin aldığı eğitime bağlıdır. BUSMEK kurslarımız; üreten, çalışan Bursa’nın gerçek potansiyelini harekete geçiren dinamiklerimizdendir. BUSMEK, açıldığı günden bu yana her geçen gün büyü-yen, gelişen bir ağ oldu. Her dönem vatandaşlarımız yoğun bir ilgi gösteriyor. Bizler vatandaşlarımızın yoğun talebini karşılayabilmek için BUSMEK bünyesine yeni merkezler kazandırıyor, Büyükşehir sınırlarına dâhil olan tüm ilçelerimizi bu eğitim ağına katmak için gayret gösteriyoruz.

Çeşitli kurumlarla yapılan protokoller çerçevesinde verilen eğitimler sonrasında yüzlerce kursiyerimiz ya kendi iş yerini açtı ya da protokol imzaladığımız birlik ve derneğe üye işletmelerde istihdam edildi. Kursiyerlerin el emeği ürünleri www.busmek.com.tr ve www.e-busmek.net adreslerinde satışa sunuluyor. Satış ofisleri ile BUSMEK kursiyerlerinin emekleri kazanca dönüşürken, sanatseverler de birbirinden özel sanat eserlerine sahip olabiliyorlar.

 

Büyükşehir Belediyemizin BUSMEK bünyesinde gerçekleştirdiği en önemli faaliyetlerden biri de “Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak” projesidir. Proje kapsamında, Bursa’nın çeşitli bölgelerine halıhaneler kuruldu. Orhaneli, Büyükorhan, Keles, Harmancık ve İnegöl ilçelerinde ipek halı ve ipek kumaş dokumacılığı, aynı zamanda “Talimhane” bölgesine “Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi” açılarak şehir merkezinde de ipek üretimi yapılmaya başlandı.

BUSMEK’in, eğitim ağını yurt dışına yayması, yakalanan başarının en güzel örneklerinden biridir. Yunus Emre Enstitüsü ile yapılan işbirliği ile Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın farklı noktalarında eğitim verme amacımızı da bu anlamda gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Karadağ’dan gelen talepler üzerine başlattığımız eğitimler inanıyorum ki Bursa’daki gibi meyveleri-ni verecek, eğitim verilen ülkelerde istihdama katkı sağlayacaktır.

BUSMEK’in eğitim programları arasında sadece branşlara yönelik eğitimler değil, öğrencilerimizin okul eğitimine destek çalışmaları da gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda örgün eğitime destek kursları düzenlenmektedir.

BUSMEK kurslarımıza halkımızın gösterdiği yoğun ilgiden duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha özellikle belirtiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.