TARİHÇE

Bursa Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) Hayat Boyu Öğrenme ilkeleriyle, Bursalıların sanat ve mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak, bireylerin iyi bir üretici, bilinçli bir tüketici olmalarını sağlamak, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, kent kültürüne adaptasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuştur.

BUSMEK kapsamında, 2006’dan bu yana Bursalılara çağın gerektirdiği şekilde, ücretsiz sanat ve meslek eğitim kursları veren, yaygın eğitim ilkeleriyle gerçekleştirilen bir “yetişkin organizasyonudur. 2006 yılında yalnızca 5 kurs merkeziyle yola çıkan BUSMEK’ten, 2020-2021 eğitim öğretim dönemi itibariyle şimdiye kadar eğitim alan kursiyer sayısı 260.000’e yaklaşmıştır. Halen Bursa’nın 14 ilçesinde faaliyet gösteren 30 ayrı mekanda, 250 branşta eğitimler veren BUSMEK, bir “halk üniversitesi” konumundadır. Yılda yaklaşık 25.000 kursiyerimiz eğitimlerimizden istifade etmektedir.

BUSMEK, Bursa’da hemşerilerimize Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, El Sanatları Teknolojisi, Güzellik ve Bakım Hizmetleri, Giyim Üretim teknolojisi, Muhasebe-Finansman, Müzik, Kişisel Gelişimi, Okuma Yazma, Spor ve Yabancı Dil başlıklarında eğitim vermektedir. Merinos, Hürriyet, Başaran, Hocataşkın, Mesleki Eğitim Merkezi, Beşevler, Erikli,  Mudanya, Orhaneli, Orhangazi,  Mustafakemalpaşa, Gemlik, Ertuğrul Kurs Merkezleri ve Sosyal Yaşam Merkezleri ile hizmetlerini sürdürerek, kalitesini her geçen gün arttırmaktadır.

Sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra eğitim sürecini destekleyici ve tamamlayıcı nitelikteki hizmetler de BUSMEK’in önemli faaliyetlerindendir. Ücretsiz verilen bu hizmetler; sergi ve fuarlar, seminerler, yayınlar, kursiyer ürünlerinin satışı, atölye faaliyetleri, yarışma, sempozyum vb. etkinliklerdir. BUSMEK’in faaliyet alanı olan eğitimlerin dışındaki bu tür çalışmalar da yetişkin eğitimi kapsamında gerçekleştirilmektedir.