ANASAYFA > Haberler > LOKALDE KUTLU DOĞUM PROGRAMI


LOKALDE KUTLU DOĞUM PROGRAMI

 

Hanımlar Lokalinde, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla bir program düzenlendi. Yıldırım Aile İrşat ve Rehberlik bürosunun düzenlediği program a çok sayıda bayan katıldı.

Kutlu Doğum programı yapılan dualarla başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı slayt gösterisinin izlediği programda vaize Esma Simav, Hz. Muhammed’in (s.a.v) insana verdiği değerden bahsetti.  Simav Peygamber efendimiz o kadar merhamet sahibi ki, hata yapan herkese şefkatle yaklaşarak, affetmiştir. Biz, kendimize bakıyoruz affetmediğimiz hatalar o kadar küçük ki. Peygamberimiz de bizim gibi bir insandır, Allah’ın yarattığı bir kuldur. Hayatını örnek almalı, yaşamımıza rehber edinmeliyiz. Onu yeterince anlayabilsek, onun gibi yaşamaya çalışsak bugün şiddet, gasp gibi olumsuz olaylarla karşılaşmak yerine Ashab-ı kiram gibi mükemmel bir hayat yaşardık.“  diye konuştu.

Allah’ın insanı en güzel biçimde yarattığını belirten Simav, Allah’ın yarattığına değecek bir hayat yaşanması gerektiğini, bunun da Allah’a kul olmak ve onun kullarına değer vermekle mümkün olacağını ifade etti.

Peygamberimizin veda hutbesinde “Ey İnsanlar” diye seslendiğine dikkat çeken Simav “Karşısındakiler Müslümanken onlara ‘Ey Müslümanlar!’  demiyor, herkese sesleniyor. Veda hutbesinde bol bol eşitlik vurguluyor. Kimsenin kimseden üstün olmadığı söylüyor. Peygamberimiz, yanından geçen Yahudi cenazesini görünce ayağa kalkmış ona saygı göstermiş bir insandır. Efendimizin hayatına bakınca hoşgörü, tevazu ve affediciliği görmek mümkündür.” dedi.

Program yapılan dualar ve okunan ilahilerle sonlandı.

 

Yayın Tarihi: 19 Nisan 2013 Saat: 11:14