ANASAYFA > Haberler > MİDE HASTALIKLARI İÇİN TAVSİYELER


 MİDE HASTALIKLARI İÇİN TAVSİYELER

 

Bursalı hanımların buluşma noktası haline gelen Hanımlar Lokalinde bu hafta Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ergin kopal konuk oldu.  Mide hastalıklarından söz eden Kopal,  hanımlara tavsiyeler verdi.

Özel Hayat Hastanesinde görev yapan Ergin Kopal, mide hastalıklarının ortaya çıkmasında en fazla hata yapılan hatanın “çok yemek” olduğunu söyledi. Midenin belli kapasitesi olduğunu ve bunu aşmamak gerektiğin belirten Kopal, “Gastrit herkesin karşılaştığı en yaygın hastalıktır. El nasıl ki yanınca kızarır, midenin iç dokusu da bunun gibi kızarıyor. Genellikle gün içinde öğün atlıyoruz, iki öğünü birleştirince yemeyi abartıyoruz. Mide sağlığı için en çok yaptığımız hatalardan biri budur. Mide hastalıklarından kurtulmak için öncelikle yeme alışkanlıklarını değiştirmek gerek. Öğünleri sıklaştırmalı, sigara, alkol ve asitli yiyeceklerden uzak durmalı, hareketsiz kalmamalıyız” dedi.

Mide hastalıklarını tetkik etmek için yapılan endoskopinin insanları tedirgin ettiğini bunun ise anlamsız olduğunu belirten Kopal, “Endoskopi bir tarama yöntemidir, ameliyat değildir. Herhangi bir yer kesilmiyor. Midenin içinin kamera ile teşhiş edilmesidir. Halk arasında yerleşmiş bir korku var. Eskiden bu işlem canlı canlı yapılıyordu bu sıkıntı verebilir. Fakat artık uyutuluyor. Bir şey anlamıyorsunuz ve kısa süre sonra evinize gidiyorsunuz.  Endoskopi, çok değerli bir tetkik, hastalıklar net olarak anlaşılıyor. Japonya’da 30 yaşına gelmiş her insana, şikâyeti olmasa da endoskopi yapılıyor. Hiçbir sakınca yok.” diye konuştu.

Lokaldeki seminerde “Mide şikâyeti olanlar az ve sık yerse, acılı, baharatlı, salçalı gıdalardan uzak durursa şikâyetleri azalır. Ömür boyu yememek insan için eziyettir. Ben bunun yerine az ve ölçülü yemeyi tavsiye ediyorum.” Diyen Genel Cerrahi Uzmanı midede gaz birikmesinin nedenlerini şöyle sıraladı:

-Hızlı yemek buna bağlı olarak hava yutmak

-Yemek yerken konuşmak

-Gazlı içecekler tüketmek,

-Sigara kullanmak

-Nefes darlığı ve akciğer problemi

-Midenin yeteri kadar boşalmaması

-Yeterli hareket yapılmaması şişkinlik yapan nedenlerdendir.

 

 

 

Yayın Tarihi: 7 Mart 2013 Saat: 3:52