ANASAYFA > Haberler > MUHARREM AYININ FAZİLETLERİ


Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi’nde İl Müftülüğü Vaizelerinden Sn. Zeynep Orhan’ın sohbet ve ilahileri eşliğinde ‘Muharrem Ayının Faziletleri ve Aşure Günü’ adlı program gerçekleştirildi.

DSC_0030
Katılımın yoğun olduğu programda Vaize Zeynep Orhan muharrem ayının önemine binaen yaptığı konuşmasında, İslam öncesi dönemde kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak Arabi ilk ay olan Muharrem ayında birbirlerine savaş açmak gibi yasaklanan fiillerden kaçınıp uzaklaştıklarını belirtti. Muharrem ayının 10. gününün aşure günü olduğunu belirten Orhan, İslam inancında muharrem ayı içerisinde Hz. Adem’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hüseyin Bin Ali ve beraberindeki 72 kişi Muharrem’in 10. gününde Kerbela’da Yezid’in ordusunca katledilmeleri, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması, Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması gibi olayların gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca Musevilerin de bu günü oruçla geçirdiklerini, Hz. Muhammed’in bu günde oruç tutmayı tavsiye ettiğini ,Yahudilere benzememek açısından orucun aşure günü ile bir gün öncesi ve bir gün sonrası ilave edilerek tutulması gerektiğini belirtti. Sohbet sonrasında ilahiler söylenerek katılımcılara maneviyat dolu bir gün yaşatıldı.

Sohbet programının ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi bahçesinde katılımcılara aşure ikram edildi.

DSC_0042

DSC_0051

DSC_0011

DSC_0002

 

 

Yayın Tarihi: 1 Ekim 2014 Saat: 9:59