ANASAYFA > Haberler > MUTLU AİLELER, SAĞLIKLI BİREYLER


Bursa Büyükşehir Hanımlar Lokali’nde bu hafta “Aile İçi İletişim” semineri düzenlendi. Psikolog 16 Aile Danışma Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Aile Danışmanı, Oya Karaali Aktaş ve Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Canan Sayıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen seminerde aile içi yaşanan problemler ve çözüm süreçleri anlatıldı.

 

Mutlu evlilikler doğru iletişimle sağlanır…

Oya Karaali Aktaş konuşmasına: “Evlenip aile olduktan sonra birbirimizle kurduğumuz iletişim çoğu zaman ileti olmaktan ileri gidemiyor. Öncelikle iletişim nedir, nasıl yapılır bunu bilmemiz gerekiyor. İletişim; benim söylediğimi karşımdakinin anlamasıdır. Anlaşılamıyorsa orada tek taraflı bir iletim vardır ve problemler bu noktada doğar” diyerek aile içi iletişimin anlamını vurguladı.

İletişim yapamıyoruz, sadece iletiyoruz…

Günlük hayatta çocuklarımızla yaptığımız iletişime değinen Aktaş kendisini konuya kapatan çocuklarla iletişime geçememe sebeplerimizden bahsetti : “ Ödevlerini yaptın mı? Derslerini çalıştın mı? Öğretmenini okulda dinledin mi? Bu soruları her gün sorarız ve yanıt alamayız. Çünkü çocuk kendini iletişime kapatmıştır, aynı şeyleri tekrarlayarak sizi duymasını sağlayamazsınız. Bunu nasıl çözeriz? Başka konularda da iletişim kurarak; sadece dersle ilgili, sorumlulukla ilgili konuşarak olmaz” dedi.

Yaşlara göre çocuklarınızın ihtiyaçlarını belirleyin…

Programın yarısında konuşmayı devralan Canan Sayıoğlu, yaşa göre çocuklarımızın ihtiyaçlarına değinerek 16 yaşındaki bir genç kızın arkadaşlarıyla arada dışarı çıkıp gezmesine izin verilmesi gerektiğini yine 3 yaşındaki bir çocuğun da oyun oynama hakkının elinden alınmaması gerektiğini söyleyerek aileleri gereksiz dayatmalar yapmamaları konusunda uyardı.

Şiddet, şiddeti doğurur…

Aile içi şiddetin son yıllarda arttığını söyleyen Sayıoğlu, çocukların evin aynası olduğunu, başarılı çocukların mutlu ailelerden çıktığına da değindi: “ Çocuklar sizin aynanızdır. Şiddetin olduğu bir evde büyüyen bir çocuk yine ileride bu davranışı kendi çocuğuna uygulayacaktır. Bu doğrultuda çocuğun ilk öğretmeni ailesidir. Onun için hareketlerimize özellikle onların yanında dikkat etmeliyiz” dedi.

Katılımcıların pür dikkat dinlediği seminer oldukça verimli geçti. Aile içi iletişime dair verilen seminerde konuşmacıların kendi hayatlarından da örnekler vermesi oldukça etkili oldu. Yaklaşık 1 buçuk saat süren seminerden bayanlar memnun kalarak ayrıldılar.

IMG_8997

IMG_8985

IMG_9006

IMG_9015

IMG_9032

IMG_9028

IMG_9037

 

Yayın Tarihi: 28 Mart 2014 Saat: 4:20