ANASAYFA > Haberler > MUTLU BİR YUVA İÇİN


Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi Araştırmacı-Eğitmen-Yazar Mehmet Paksu’yu ağırladı. “İslam’da Aile Hayatı” konulu seminerde Paksu, huzuru tüm fertlere yansıyan bir aile hayatı için, İslam’ın emir ve yasaklarına riayetin önemini Ayet, Hadis ve İslam Tarihi’nden kıssalarla anlattı.

DSC_0030

Kuran’da tepeden tırnağa aile yaşamının anlatıldığını söyleyerek konuşmasına başlayan gazeteci yazar Paksu, ilk insan olan Adem ve Havva (a.s)’dan bahsetti, “Aile hayatında Kuran’ı örnek almalıyız. Ani yaratılan Hz. Adem(as) ve Havva anamız izni ilahi ile bir süre sonra evlendiler. Yer yüzünde yaşayacak olan insan neslinin hayat sahnesine çıkması gerekiyordu. Allah’ın güzel isimleri tecelli edecek ve İzn-i İlahi ile nesiller çoğalacaktı.”

Peygamber efendimiz ve sahabelerinin hayatlarından da örnekler vererek çocuk yetiştirmenin önemine değinen Paksu, evliliklerde değişen ölçütleri ele alarak çocuklarımızı daha özenle yetiştirmemiz gerektiğini şu sözlerle aktardı, “İnsanın bir hayat boyu beraber olacağı eşini seçmesi, elbette son derece önemli ve hayati bir iştir. Çocuklarımızı evlendirirken sadece dünya değil, âhiret mutluluğunu da doğrudan etkileyen eş seçiminde diğer sosyolojik gerçekleri tespitle yetinen Peygamberimiz (s.a.v) “dindarlık” ölçüsünün diğerlerine tercih edilmesini tavsiye ederek, bunun hikmetlerini düşünüp anlamayı da kendilerine bırakmaktadır” dedi.

Aile hayatında paylaşımların önemli olduğunu ve en iyi bir eş olmanın özelliklerini sıralayan Paksu, “Pegamberimiz eşlerine karşı çok nazik, kibar ve sevecen davranmış. İnsanlarımızın her konuda olduğu gibi bu konuda yüce peygamberimizi örnek alması halinde ailede hiçbir problem olmayacak” diyerek maddiyata dayalı evliliklerden değil ehli beyt gibi İslamdan yana zengin evlilikler yapmamız gerektiğini vurgulayarak sözlerini noktaladı.

Katılımın yoğun olduğu seminerde Protokolde Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, B.B.B Protokol ve Dış İşler Şube Müdürü Hüseyin Buran,  B.B.B Sosyal İşler Şube Müdürü Vekili İsmail Gökçe yer aldı. Seminer sonunda B.B.B Başkanvekili Abdülkadir Karlık, katılımlarından dolayı Yazar Mehmet Paksu’ya teşekkür ederek Bursa Yeşil Türbe Çinisi hediye etti.

DSC_0065

DSC_0049

DSC_0046

DSC_0042

DSC_0037

DSC_0039

DSC_0089

DSC_0097

 

 

Yayın Tarihi: 2 Mart 2015 Saat: 12:05