ANASAYFA > Haberler > NEDEN SAĞLIKLI BESLENELİM


Bursalı hanımların buluşma noktası olan Hanımlar Lokali, sağlık seminerlerine hız kesmeden devam ediyor. Lokal bu hafta Özel Medical Park Hastanesi’nde görev yapan Diyetisyen Nilgün İstek’i ağırladı. Tarihi İncirli Hamamı’nda gerçekleşen seminerde Diyetisyen İstek, sağlıklı beslenmenin önemi hakkındaki çok değerli bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

Hanımların çoğunun fazla kilolardan şikayetçi olduğunu ifade eden İstek, diyet yaparken uygulanan doğru bilinen yanlışlara değindi; ‘Evlenmeden önceki kilonuzla evlendikten sonraki kilonuz arasında çoğu zaman fark vardır. Genel olarak evliliğin ilk yıllarında kilo alınmaya başlanır. Bunun nedenleri ise; ev içerisindeki hareketsiz yaşam, sabah geç kalkma ve dolayısıyla metabolizmanın daha yavaş çalışması, ev içinde gün içerisinde sık sık atıştırmalarımızın olması, hanımların bir araya geldiği ancak çoğu zaman yüklü öğünlerin de eşlik ettiği ’gün’lere katılmak ve özellikle akşamları televizyon karşısında yenilen abur cuburların, atıştırmalıkların beslenme alışkanlığında olmasıdır’

Sağlıksız verilen kiloların vücuda hızlı bir biçimde geri döneceğini aktaran İstek, “Amaç sadece kilo vermek olmamalı, sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak olmalı. Sık ve az yiyerek aç kalmadan zayıflamak mümkün. Gün içerisinde öğün atlamak, sonraki öğünde daha fazla acıkmamıza ve daha fazla yememize sebep olabiliyor. Aksine, öğünlerimiz sık olursa kendimizi sonraki öğünde daha tok hisseder ve daha az yeme ihtiyacı duyarız” dedi.

Haftalık almamız gereken besin öğelerini “4 yapraklı yonca” olarak tanımlayan diyetisyen, “1. grupta Süt ve süt ürünleri, 2. Grupta et, balık, yumurta, baklagiller, 3. Grupta Sebzeler, meyveler, 4. Grupta ise Tahıllar bulunur. Sağlıklı beslenme için, bu grupların hepsinden yeterli miktarlarda almalıyız” dedi.

Seminer sonunda katılımcılar arasında yapılan çekilişle 3 şanslı bayana Özel Medical Park Hastanesinde Diyetisyen Nilgün hanımdan muayene hediye edildi. Seminer katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 30 Ekim 2013 Saat: 10:33