ANASAYFA > Haberler > ÖĞRENME ŞENLİĞİ BAŞLADI


ÖĞRENME ŞENLİĞİ BAŞLADI

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “Öğrenme Şenliği” Kent Meydanında başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarının da katıldığı şenlikte, birçok meslek alanında stantlar açıldı.

Bursa Öğrenme Şenliği Kent Meydanı’nda açıldı. Bursa Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal ve Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak’ın da katıldığı şenlikte birçok meslek alanında stantlar açıldı.

Şenocak, yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarının Bursalılar tarafından oldukça talep gördüğünü, geçtiğimiz yıllara oranla 2012-2013 öğretim döneminde kursiyer sayısının artarak 100 bine ulaştığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli, ülke genelindeki 970 halk eğitim merkezinde geçen sene 4 milyonu aşkın kursiyerin meslek öğrendiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli, vatandaşların çeşitli konularda bilgi sahibi olmalarını hedefleyen şenliğin ‘öğrenme festivali’ adı altında birçok dünya ülkesinde yapıldığını kaydetti. Biçerli, “Şenlik kelimesiyle eğitimin, öğrenmenin yararlı ve eğlenceli olduğunu vurgulamak istedik. İletişimde farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Öğrenmenin yaşı yok, geçmişten mezara kadar öğrenmeye muhtacız. Bu işte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Gelecek yıldan itibaren öğrenme şenliklerinin ülke geneline yayılmasında karalıyız” dedi.

Halk eğitim merkezlerine geçen yıl itibariyle 4 milyonu aşkın kursiyerin gittiğini belirten Biçerli, “Ülke genelinde 970 adet halk eğitimi merkezimiz var. Ülkemizde, halk eğitim merkezleri kılcal damarlara kadar işlemiş, küçük kasabalara kadar giden bir kurumdur. Biz, halk eğitim merkezleri olarak istihdama yönelik kurslar açma birimleri değiliz. Ama asli görevlerimizden birisi vatandaşın istihdam edilebilirliliğini artırmaktır. Greyder operatörlüğünden forklift operatörlüğüne kadar birçok meslek kursu açıyoruz. Geniş bir yelpazede kurs veriyoruz. Cenaze yıkamacılığından tangoya kadar değişik alanlarda ihtiyaca binaen kurslar veriyoruz. 12 kişi olması şartıyla her alanda kurs açabiliyoruz. Usta öğretici bulma konusunda sıkıntımız yok. Kurslarımızın yüzde 40’u mesleki kurslar başlığı altında değerlendirilecek kurslar. Bunların ne kadar istihdama geçtiğine yönelik net rakamlar yok elimizde. Kurslarımızın yarıya yakını mesleki eğitim kursları. Kültür ve hobi kurslarını asla küçümsemiyoruz, ancak daha fazla mesleki kurslar açmak istiyoruz” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanlığı’nın farklı öğrenim ve yaş seviyesindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini sağlamak amacıyla; bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, öğrenmeye erişimlerini arttırmak ve nihayetinde öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşümü gerçekleştirmek olan vizyonlarından hareketle gerçekleşmesi planlanan ve bu yıl ilk kez düzenlenen “Öğrenme Şenlikleri” 1 Haziran Cumartesi gününe kadar açık olacak.

Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2013 Saat: 2:01