ANASAYFA > Haberler > ÖRDEKLİ’DE DOSTLUK SERGİSİ


BUSMEK’te tanışıp sıkı dost olan Melek Kara, Gül Şunda, Nurcan Sönmez ve Zebure Öztürk, kurslarda yaptıkları eserleri Ördekli Kültür Merkezi’nde sergilediler. 5-10 Mart tarihleri arasında gerçekleşen “Renk Kuşağı” isimli sergide;  karakalem, ters ışık, yağlı boya tabloların yanı sıra, ahşap boyama eserleri de yer alıyor.

6

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK)  kursiyerlerine verdiği eğitimlerin yanında sosyalleşme fırsatı da sunarak sıkı dostluklar kurulmasına aracı oluyor. BUSMEK resim kursunda tanışan, Melek Kara, Gül Şunda, Nurcan Sönmez ve Zebure Öztürk bir araya gelerek resim sergisi açtılar.  Geçtiğimiz yıl resim kursuna gelen sıkı dostlar, bu yıl da ayrılamayacaklarını anlayınca ahşap boyama branşında eğitim alarak Ördekli ’de sergilediler.

“BUSMEK bizi eve hapsolmaktan kurtardı”

Sergi sahibelerinden Melek Kara sergi açma amacını şöyle anlattı; “Sınıf öğretmeniyim ama mesleğimi yapamıyorum. Böyle olunca insan boşta durmak istemiyor, farklı yerlere yönelmek istiyor. Bu anlamda kurslar çok iyi oldu bizim için. 3 yıl önce BUSMEK’te filografi kursuna gittim hatta sergide bu eserler de var. Sonraki yıl yağlı boya kursuna gidince arkadaşlarımla tanıştım. Arkadaşlığın da ötesinde dostluğa geçtiğimiz için ayrılmak istemedik. Bu sene ahşap boyamaya geldik. Yeni yeni ürünler çıkıp elimizde biriktikçe, kişisel sergi açalım istedik.”

Küçük yaşlardan beri resme ilgisi olduğunu ifade eden Kara “Resme öteden beri ilgim vardı. Boş kaldığımda elime kalemi alıp bir şeyler çizerdim. Sadece karakalem çalışırdım. Kursa geldikten sonra resim hakkında birçok şey öğrendim. Özgün çalışmalar yapabiliyorum, ne hissediyorsam, içimden geldiği gibi çizebiliyorum. Kısıtlanacak bir ortam değil o yüzden daha çok hoşuma gidiyor” dedi.

BUSMEK’te filografi, resim, girişimcilik ve ahşap boyama kurslarına katılan Melek Hanım, BUSMEK hakkında şunları söyledi “BUSMEK bizi eve hapsolmaktan kurtardı. Kendimizi keşfetmemizi sağladı. Herkesin içinde bir şeyler vardır ama onları keşfetmek lazım. Evde tek başına olmuyor önderlik yapacak birileri gerekiyor. Sadece bir şeyler öğrenmedim, kurslar hakikaten terapi gibi oluyor insana… Kurslarda akranlarımız, küçüklerimiz, büyüklerimiz oluyor ama yaş farkı hiç hissedilmiyor, dersler çok neşeli geçiyor. Kursların maddi anlamda da katkısı oldu. Yaptığımız eserlerden sipariş alıyoruz ve satabiliyoruz…”

“İyi arkadaşlıklar kazandık”

Sergide çalışmaları bulunan Gül Şunda ise “Ben ev hanımıyım, 2 yıldır BUSMEK’e geliyorum. Resim kursuna daha önceden de gitmek istemiştim ama kısmet olmadı. Resim yaparken kendinizi her şeyden soyutluyorsunuz kafanız dağılıyor. BUSMEK sayesinde evden çıktık, yeni becerilerimizi keşfettik. BUSMEK’ten önce resimde veya ahşap boyamada böyle eserler üretebileceğimiz sanmıyordum. Ortaya güzel ürünler çıktığında mutlu oluyoruz.  Sevinçler de üzüntüler de paylaşıldıkça güzeldir. Buradaki kurslar bana çok iyi arkadaşlıklar kazandırdı. Bunun için BUSMEK’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

7

Zebure Öztürk

5

Melek Kara

1

Gül Şunda

DSCF0580 DSCF0576 3 2

 

Yayın Tarihi: 10 Mart 2016 Saat: 12:01