ANASAYFA > Haberler > OSTEOPOROZ HAYATINIZI FELÇ EDEBİLİR


Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali ve Hayat Hastanesi iş birliğiyle ‘Osteoporoz ve Erken Teşhis’ konulu seminer düzenlendi. Uzm. Dr. Hüseyin ÇELEN’in katılımıyla gerçekleştirilen seminerde kemik erimesinde risk faktörleri ve alınması gereken önlemler konusunda hanımlar bilgilendirildi.

DSC_0133

Vücutta bulunan kemiklerin kütle kaybetmesine yol açan ve en yaygın görülen kemik hastalığı olarak adlandırılan Osteoporoz’un 50 yaş ve üzerinde her 8 kişide rastlanıldığını, 70 yaş ve üzerinde her 3 kadında ve her 1 erkekte görüldüğünü belirten Çelen, hastalığın yaklaşık 8 milyon kişinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirtti. Osteoporoz hastalığının temelinin çocukluk ve ergenlik dönemine dayandığını hatırlatan Uzm. Dr. Çelen, söz konusu hastalığın sağlıklı süt tüketimi, düzenli beslenme ve egzersizle önlenebileceğini vurgulayarak sütün kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı olduğunu söyledi.

Nasıl Beslenmeli?

Beslenme alışkanlıklarının hastalığın önlenmesinde en önemli faktör olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Çelen, Osteoporoz’un ilacının kalsiyum olduğunu söyledi: “Kalsiyum sadece kemik sağlığı için değil, diğer vücut fonksiyonları için de gerekli bir mineraldir. Vücudumuz kanda gerekli bir miktar kalsiyum bulundurmak zorundadır. Kaslarımızın kasılması kalp ritmi ve normal kan akışkanlığı için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Kalsiyum yeşil sebzeler, kabuklu deniz ürünleri, sardalya balığı, soya fasülyesi, badem, pekmez, ekmekler ve kalsiyum ile zenginleştirilmiş meyve sularında bol miktarda bulunur”  diye konuştu. Ayrıca yaşamsal risk faktörlerinden de bahseden Çelen, sigara içenlerde ise kemik erimesinin daha hızlı seyredeceğini ve yediklerimize içtiklerimize özen gösterdiğimiz kadar zararlı alışkanlıklarımızdan da vazgeçmemiz gerektiğini vurduladı.

Seminer sonunda, katılımcılara Hayat Hastanesi işbirliğiyle osteoporoz muayenesi ve testi hediye edildi.

DSC_0147

DSC_0122

DSC_0115

DSC_0103

DSC_0153

DSC_0152

DSC_0167

Yayın Tarihi: 22 Eylül 2014 Saat: 11:22