ANASAYFA > Haberler > PAŞA KONAĞI’NDA TATİL EĞLENCESİ


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek  Gemlik’e kazandırılan Paşa Konağı Kültür Merkezi faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

IMG_7249

BUSMEK, gölge oyununun merkezi ve Karagöz-Hacivat efsanesinin doğduğu kent olan Bursa’da 600 yıllık geçmişe sahip sanatı bugüne taşıyor. Paşa Konağı’nda Karagöz Müzesi sanatçıları tarafından çocuklara yönelik “Karagöz Hacivat Atölye Çalışması” gerçekleştirildi. Yarıyıl tatiline giren minikler tarafından yoğun ilgi gören çalışma 2 ayrı seans şeklinde düzenlendi.

Minik yetenekler Karagöz, Hacivat, Nasreddin Hoca, Keloğlan gibi geleneksel kültür simgelerimizin çizimini gerçekleştirdi. Sonrasında çizimlerini boyama ve kesim ile zenginleştirerek bir kukla haline getirdiler. Kuklalarıyla seslendirme yaparak eğlenen çocuklar, eğitici ve keyifli bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadılar.

BUSMEK’le Gösteriler Devam Ediyor

Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi’nde her hafta “karagöz tasvir yapımı ve oynatımı” kursları da mevcut. Ayrıca Paşa Konağı’nda, Sosyal Yaşam Merkezi’nde Hanımlar Lokali’nde iki haftada bir gün sahnelenen gölge oyunuyla bu eşsiz sanat, güzellikleriyle yaşatılıyor.

IMG_7181IMG_7203IMG_7241 IMG_7249 IMG_7296

 

Yayın Tarihi: 3 Şubat 2016 Saat: 10:05