Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nda (BUSMEK) sanat ve tasarım alanlarında kurslarımıza katılan Esma Avcı Sakin, Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlediği sergi ile tezhip ve minyatür eserlerini sanatseverlerle buluşturdu. 30 Kasım Cumartesi’ye kadar açık olacak sergide 44 parça eser bulunuyor.

Esma Avcı Sakin, Sanat ve BUSMEK ile tanışma hikayesinden şöyle bahsetti. “1968 yılında Adana’da doğdum, İlk, orta ve lise eğitimlerimi burada tamamladım. Ardından Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tekstil bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım. Tekstil sektöründe pazarlama ve kalite yönetim alanlarında 20 yıl boyunca yönetici olarak çalıştım.

Sanata duyduğum ilgi ve sevgi sayesinde BUSMEK ile tanışarak, öncelikle yağlı boya resim kurslarına başladım. Daha sonra da Geleneksel Türk El Sanatlarımızdan tezhip ve minyatüre yönelerek bu alanda kendimi geliştirdim.

Ayrıca 2015 yılında Kültür Bakanlığı’nın açmış olduğu sınavda başarı sağlayarak Topkapı Sarayı Müzesi’nde Klasik Türk Süsleme Sanatları Kursu’na girmeye hak kazandım. Adana, İzmir, İstanbul ve Bursa’da çeşitli sergiler düzenledim. Şu anda da Bursa’da çalışmalarıma devam ediyorum.  BUSMEK’e,  sanat hayatımda önemli bir rol üstlendiği için çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Yayın Tarihi: 29 Kasım 2019 Saat: 8:56