ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > SİNEMAYLA BAŞLADI FOTOĞRAF STÜDYOSU AÇTI


BUSMEK, girişimcilik kursları sayesinde işyeri açarak kendi işinin patronu olmak isteyen Bursalıları, hayallerine kavuşturmaya devam ediyor.  Küçük yaşlardan itibaren fotoğraf tutkusu olan ve bu alanda eğitim alıp çalışmalar yapan Serkan Güler girişimcilik kursuna gelerek iş yeri açan kursiyerlerimizden. 

 

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında imzalanan protokolle açılan girişimcilik kursları, meyvelerini vermeye devam ediyor. BUSMEK’te açılan girişimcilik kursu sayesinde bu güne kadar  95 kişi iş yeri sahibi oldu. Girişimcilik kursuna katılan kursiyerimiz Serkan Bey, küçüklüğünden beri fotoğraf çekmeyi sevdiğini söyleyerek, bu alanda eğitim aldığını ve kendi fotoğraf stüdyosunu açmanın oldukça keyifli olduğunu ifade ediyor.

“Önemli sinema filmlerinde prodüktörlük yaptım”

Şimdiye kadar serbest çalıştığını belirten Güler, Radyo televizyon ve sinema eğitimi aldıktan sonra kamu yönetimi okudu. Eğitiminin ardından İstanbul’a taşınıp yönetmen ve yapım yardımcılığıyla işe başlayan Güler, yerli yabancı birçok sinema filminde prodüktörlük yaptı. Güler, severek yaptığı işini şöyle anlatıyor; “Yaptığım işlerden Türkiye’de en çok bilinenlerden birisi Recep İvedik’tir. Birinci bölümünün prodüksiyon amiriydim. Onun haricinde ünlü yönetmen Sefa Önal’ın jübile filminde de prodüksiyon amirliği yaptım. Bunun yanında daha çok yurtdışından Türkiye’ye gelen ve burada sinema filmi çekmek isteyen prodüktörlerin projelerinde görev üstlendim. Yıl içinde çalıştığım zaman toplamda iki üç aya tekabül ediyor. Bir sinema filmi mesai olarak bir aydır, reklam filmi bir haftadır, on gündür yılda toplam 3 ay ediyor. Geriye kalan 9 ayı değerlendirme adına burada dükkân sahibi olmayı düşündüm. Freelance çalıştığım için dükkân işletmeye de vaktim oluyor. Gerektiği zamanlarda İstanbul’daki işimin başında gerektiği zaman da Bursa’daki işimin başındayım.

Sinema fotoğraftan ibaret

5 yaşından beri fotoğraf çektiğini anlatan Serkan Güler, fotoğraf stüdyosu kurmayı bir adım olarak gördüğünü ve fotoğrafçılıkla ilgili farklı projeleri olduğunu aktarıyor. Güler; “Sinemada yaptığım görevin özü fotoğraftır. Yani sinemadaki her bir saniye 24 ya da 25 kare fotoğrafın arka arkaya gelmesinden oluşur. Bunun bir karesini en iyi şekilde öğrenmek lazım ki, sinemada derdini anlatabilesin. Biz okullarla işler yapıyoruz, yıllıklar hazırlıyoruz. Anaokullarının fotoğraflarını çekiyoruz.  Bu süreçte herkes yer sorar oldu bana. Nihayetinde bir iş yapıyorsunuz karşılığında bir para alıyorsunuz. Bir yer bir mekân görmek istiyorlar. Dükkânı aslında bunun için açtım şimdi sorduklarında evet yerimiz burada vergi levhamız budur gelin çayımızı kahvemizi için diyoruz. Yakın zamanda fotoğraf stüdyosunu ebatsal olarak daha ileri taşımak ve stok fotoğrafçılığı yapmayı düşünüyorum.” Dedi

BUSMEK’te iş yeri açmanın her aşamasını öğrendik

Serkan Güler “BUSMEK’ten ve akabinde KOSGEP’ten faydalanan arkadaşlarım olmuştu, girişimcilik kursuna başvurmamı onlar önerdi. Kayıt oldum, fotoğraf stüdyosu açmak istediğimi söyledim ve karar kurulundan geçti. Jüri, ‘ilk defa fotoğraf stüdyosu için başvuran oldu şaşırdık’ dediler. Onlara bu fikir cazip geldi. Eğitimlerde; Türk ticaret hukukuna göre bir işletmenin açılış aşamasında yasal olarak neler uygulanabileceği, sonrasında yasal olarak nelerin uygulanması gerektiği vergilerden ruhsatlara kadar tüm teferruatıyla anlatıldı. Kurstan çıkan herkes açacağı işletmenin, ruhsat izin aşaması ve sonrasında ödeyeceği vergi dilimlerinden tutun gerekli tüm yasal evraklara kadar her şeyi öğrettiler.” diyerek BUSMEK’le tanışma hikâyesini anlattı.

1

5

3

2

1

7

6