ANASAYFA > Haberler > İKM’DE “SIRA DIŞI” SEMİNER


 Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi, Dünya’nın ilk Düşünce Koçu Münir Arıkan’ı ağırladı. “Sıra Dışı Düşünce Sırları” temalı seminerde; sıra dışı düşünmek, var olanlarla yetinmek, küresel rekabet gibi konular katılımcılara aktarıldı.

IMG_9588

NPL Kişisel Gelişim Uzmanı Münir Arıkan, hareketli ve esprili anlatımıyla farkındalık oluşturduğu seminerde katılımcıları güldürürken düşündürdü. Katılımcılara “Kesinlikle başarmak zorundayız” fikrini vermeye geldiğini söyleyen Arıkan, küresel rekabetin sürdüğü bir dünyada hayatta kalmanın yolunun geleceğe yönelik faaliyetlerin fark yaratmasıyla olacağını anlatarak, sıra dışı girişimin hedef istediğini vurguladı.

Dünya’da yaşayan 13 bilim adamının 9’u Türk

Doğal zenginliklerin %60’ı Müslüman ülkelerdeyken Almanya, Japonya, ABD gibi ülkelerin ekonomik olarak gerisinde kalmamızın sebebinin onların çalışma sistemleri olduğunu, yine Dünya üzerinde yaşayan 13 bilim adamının 9’unun Türk olduğunu vurgulayan Arıkan, girişimciliğin önemini vurgulayarak sıra dışı düşünmemiz gerektiğine dikkat çekti.

Ecdadının eserleriyle değil, kendi eserlerinle övünmelisin

Dedelerimizin yaptıklarıyla övünerek, ecdadımızın yaptığı eserlerle yetinip yerinde sayarak başarının elde edilemeyeceğini söyleyen Arıkan, “geçmiş başarılarla övünmek önemli fakat onların gölgesinde çürüyüp gitmek çok kötüdür” diyerek bilime ayak uydurabilmenin gerekliliğini belirtti.

Beynimizin sıradan değil farklı olanı hatırladığını söyleyerek rekabet üstünlüğü sağlayacak girişimlerden örnekler veren Arıkan, “Yenilik ve farklılık çok önemlidir, bir ürün ortaya koyarken farklı bir şey ortaya koymak lazım. Bir ürüne çift yönlü işlevler kazandırılabilir, sıra dışı bir sunumla piyasaya girilebilir. Girişimcilik emredileni ve yapılması gerekeni yapmak değildir. Kişinin kendisini tanıması, yeteneklerinin farkına varması, istekleri için özgür iradesini kullanabilmesi, başarıya ulaşması ve mutlu olması hedeflenmelidir. Bu hedeflere kişisel ve kurumsal olarak ulaşmak ise, ancak ve ancak günümüz küresel Dünyası’nda farklı ve sıra dışı olmakla mümkündür” dedi.

Oldukça verimli geçen seminer sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat katılımlarından dolayı Münir Arıkan’a plaket ve katılım belgesi takdim etti.

IMG_9467

734493_1467226556827769_1801213513859939973_n

IMG_9587

IMG_9591

IMG_9585

IMG_9595

 

Yayın Tarihi: 7 Nisan 2014 Saat: 11:37