ANASAYFA > Haberler > TALASEMİ HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR


Bursa Büyükşehir Belediyesi ve “HETADER”in ortaklaşa yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenledikleri “Talasemili Çocuklar Doğmasın” sloganıyla sürdürülen seminerlerin yeni adresi İncirli Kültür Merkezi oldu. “Hetader Hemofili ve Talasemi Derneği” tarafından düzenlenen “Çocuklardaki kan hastalıkları” konulu seminerde çocuklarda görülen “Talasemi Hastalığı” üzerine bilinmeyenlere değinildi. Katılımcılar az bilinen bu hastalığa dair en ince detayları uzman doktorumuzdan öğrenerek bilgi sahibi oldular.

IMAG3175

 “Talasemi Kanser Kadar Yaygın Bir Hastalıktır”

Talasemi dünyada ve ülkemizde en sık görülen, ailesel geçişi olan kalıtsal kan hastalığıdır diyen Uzm. Dr. Elif Güler Kazancı: “Talasemi hastalığı; erken çocukluk döneminde tespit edilen, kan üretiminin yapılamaması ile oluşan çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu nedenle ömür boyu ortalama 3-4 haftada bir kan transfüzyonuna ihtiyaç duyarlar. Kemik iliği nakli, ölümcül hastalığı olan ve diğer tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığı hastalara, doku grubu tam uyumlu olan akraba ya da akraba dışı vericileri var ise, vericiden alınan kemik iliğinin, alıcıya (hastaya) verilmesi ile tanımlanabilen uzun ve karmaşık bir tedavi yöntemidir”  diye aktardı.

“Talasemi Testi Yaptırarak Hastalığı Engelleyin”

Hastalığın belirtilerinin başında kanamanın durdurulamaması sonrasında halsizlik, iştahsızlık, uyku hali olduğunu söyleye Uzm. Dr. Kazancı, anne ve babaların evlenmeden önce hastalığı taşıyıcı gen tespit testi yaptırmaları hususunda uyardı: “ Talasemi hastası olan anne ve babanın çocuğuna bu hastalığı taşıma ihtimali %25. Bu yüzden  eğer ailenizde bu hastalığın belirtilerine dair öykü varsa mutlaka bu testi yaptırmalısınız” dedi.

Ömür boyu kan ihtiyacı duyulan bu hastalığın çok sıkıntılı bir süreç olduğunu belirten Uzm. D.r Kazancı, herkesi “ Kan Kardeşim Olur musun?” kampanyasına davet etti: “10 kişi bir çocuğu seçerek yılda 2 sefer kan verirse o çocuğa can vermiş olur. Kızılay’da bulunan listelerden bir kişi seçerek destek olunabilen proje, çocuklar için hayati önem taşıyor” dedi.

 

 

 

Yayın Tarihi: 7 Mayıs 2014 Saat: 2:48