ANASAYFA > Haberler > TALASEMİLİ ÇOCUKLAR DOĞMASIN


Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali sağlık seminerleri kapsamında bu hafta Hematoloji Uzmanı Dr. Elif Güler Kazancı konuk oldu. Hetader Hemofili ve Talasemi Derneği tarafından düzenlenen “Çocuklardaki kan hastalıkları” konulu seminerde çocuklarda görülen “Talasemi Hastalığı” üzerine bilinmeyenlere değinildi. Talasemi hastalarının sorunları, talepleri ve nakiller ile ilgili soru cevap şeklinde seminer devam etti.

IMG_8083

“Talasemi Kanser Kadar Yaygın Bir Hastalıktır”

Talasemi dünyada ve ülkemizde en sık görülen, ailesel geçişi olan kalıtsal kan hastalığıdır diyen Uzm. Dr. Elif Güler Kazancı: “Talasemi hastalığı; erken çocukluk döneminde tespit edilen, kan üretiminin yapılamaması ile oluşan çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu nedenle ömür boyu ortalama 3-4 haftada bir kan transfüzyonuna ihtiyaç duyarlar. Kemik iliği nakli, ölümcül hastalığı olan ve diğer tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığı hastalara, doku grubu tam uyumlu olan akraba ya da akraba dışı vericileri var ise, vericiden alınan kemik iliğinin, alıcıya (hastaya) verilmesi ile tanımlanabilen uzun ve karmaşık bir tedavi yöntemidir”  diye aktardı.

“Talasemi Testi Yaptırarak Hastalığı Engelleyin”

Hastalığın belirtilerinin başında kanamanın durdurulamaması sonrasında halsizlik, iştahsızlık, uyku hali olduğunu söyleye Uzm. Dr. Kazancı, anne ve babaların evlenmeden önce hastalığı taşıyıcı gen tespit testi yaptırmaları hususunda uyardı: “ Talasemi hastası olan anne ve babanın çocuğuna bu hastalığı taşıma ihtimali %25. Bu yüzden  eğer ailenizde bu hastalığın belirtilerine dair öykü varsa mutlaka bu testi yaptırmalısınız” dedi.

Ömür boyu kan ihtiyacı duyulan bu hastalığın çok sıkıntılı bir süreç olduğunu belirten Uzm. D.r Kazancı, herkesi “ Kan Kardeşim Olur musun?” kampanyasına davet etti: “10 kişi bir çocuğu seçerek yılda 2 sefer kan verirse o çocuğa can vermiş olur. Kızılay’da bulunan listelerden bir kişi seçerek destek olunabilen proje, çocuklar için hayati önem taşıyor” dedi.

Hastalıkla mücadele eden anneler ve çocuklarının da katıldığı seminerde aileler, Uzm. Dr. Elif Güler Kazancı’ya destekleri için teşekkür ederek minnetlerini dile getirdiler. Seminer, soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

IMG_8080

IMG_8111

IMG_8102

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 21 Şubat 2014 Saat: 4:27