ANASAYFA > Haberler > TAŞLAR DİLE GELDİ


TAŞLAR DİLE GELDİ

 

Tayyare Kültür Merkezi, farklı bir BUSMEK sergisine ev sahipliği yaptı.  Doğal taşların toplanarak tablolaştığı sergi, Bursalı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. “Taşların Dili” isimli serginin en büyük özelliği, eserlerin tamamının dere, göl ve deniz kenarından toplanan doğal taşlardan oluşması.

 

Sergi açılışına, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlukurt,  Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanı Neşet Çakmaklı, Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Ünal, İl Mili Eğitim Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şube Müdürü Nebahat Sezgin, BUSMEK Proje Koordinatörü Eyüp Arda, Mudanya ve Gemlik Halk Eğitim Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursların (BUSMEK) Sanatsal Mozaik branşı eğitmeni Sevginur Çengelli, sergide yer alan eserlerin malzeme ve renklerinin tamamen doğal olduğunu, hiçbir boya kullanılmadan yapıldığını söyledi.

Doğal taşlardan tablo yapmak için ilk önce dere, göl veya deniz kenarındaki taşlar toplanarak itina ile ayıklanıyor, temizleniyor.  Rengine, şekline biçimine göre sınıflandırılıyor.  Sonra bu malzemeler hünerli ellerde biraraya getirilerek şaheserler oluşturuyor.

Sergide, Türkiye’nin dört bir yanından toplanan taşlarla oluşan yüze yakın tablo bulunuyor.  45 kursiyerin çalışmalarının yer aldığı sergi, 3 Mayıs’a kadar sürecek.

Yayın Tarihi: 30 Nisan 2013 Saat: 10:44