ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE İŞE GİRDİ


Yetişkinlere yönelik meslek ve sanat eğitiminde 11 yılı geride bırakan BUSMEK, dokunduğu hayatları değiştirmeye devam ediyor. Özge Kabakçı, azmiyle birçok insana örnek olacak kursiyerlerimizden biri. Bedensel engeli bulunan Kabakçı, hayata küsüp evde oturmak yerine kendini geliştirerek, önce meslek sonra iş sahibi oldu.

12

Verdiği eğitimlerle Bursalıları meslek sahibi yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarından (BUSMEK) mezun olan pek çok kursiyerimiz, eğitimini aldığı alanda bir işe girerek kendi ayakları üzerinde duruyor. Özge Kabakçı da BUSMEK’le hayatı değişen kursiyerlerimizden…

Hasta kabul işlemleri branşına gelerek eğitim alan Kabakçı, bedensel engeline rağmen hayata tutunmayı seçti. BUSMEK’ten aldığı sertifika ile birçok iş başvurusu yapan Kabakçı, Yüksek İhtisas Devlet Hastanesi’nden gelen olumlu dönüş neticesinde hayalini kurduğu işe başladı ve bir yıldır veri elemanı olarak görev yapıyor.

“Oturarak çalışmam gerekiyordu”

1982’de Bursa’da doğan Kabakçı, BUSMEK’ten muhasebe, web tasarım, bilgisayar, gibi çeşitli branşlarda eğitim aldı. İşe başlamadan önce de aktif bir hayatı olduğunu ifade eden Özge Hanım, “İşe girmeden önce de boş durmak istemiyordum. Tiyatroya gidiyordum, müzik çalışmalarım oluyordu, koroya katılıp konserler veriyor, tiyatroda oynuyordum. BUSMEK’te birçok kursa gittim. Zamanla bir meslek sahibi olmak istedim. Kendime uygun bir branş bulma gayreti içine girdim. Aslında hasta ve yaşlı bakım kursuna gitmek de istemiştim fakat yüzde 60 engelli olduğum için o alanda çalışmak benim için zor olurdu. Oturarak çalışmam gerektiği için hasta kabul işlemleri kursunu seçtim.” diyerek branşını nasıl tercih ettiğini anlattı.

“İş aramak için çok uğraştım”

3 buçuk aylık bir eğitim aldığını vurgulayan Kabakçı, “Tıbbi sekreterlik göründüğü kadar kolay değilmiş. Eğitimler ve sınavlar baya zordu fakat çalıştım ve birincilikle bitirdim. Kurstan mezun olduktan 6-7 ay sonra işe yerleştim. Ama bu arada sürekli iş aradım bütün hastanelerle irtibata geçtim, cevap buradan geldi. Yüksek İhtisas Hastanesi evime de yakın olduğundan için benim için en uygun yer burasıydı. İstediğim işi buldum, çok mutluyum…

Hastanenin Fizik tedavi bölümünde görev alan Kabakçı, yaptığı işi şöyle anlatıyor; “Ben daha önce bu hastanede tedavi görüyordum. Çalıştığım bölümdeki Fizyoterapistleri, çalışanları tanıyordum, buradakiler yabancı değildi ve çok rahat adapte oldum. Burada veri elemanı olarak çalışıyorum. Hastaların giriş çıkışlarını yapıyorum. Rapor hazırlıyorum. Hastalara randevu veriyorum, telefon ediyorum.  Hastaların işlemlerine yardımcı oluyorum. Kursta öğrendiklerim gerçekten çok işe yaradı. Burada hepsini uyguluyorum”

“Kendi ayaklarımın üstünde durabiliyorum”

Kabakçı sözlerini şu cümlelerle noktaladı; ”Çalışma hayatı ile çeşitli insanlar tanımış oldum, çalışma ortamını gördüm. Evdeyken psikolojim bozuluyordu. Sürekli evde olunca annemle tartışıyorduk. Şimdi beni özlüyor, daha iyi oluyor. Kendi ayaklarımın üzerinde durabiliyorum. Kimseye muhtaç değilim. O çok önemliydi benim için… İstediğim hayata kavuşmama aracı olduğu için BUSMEK’e teşekkür ediyorum.”

4

5