ANASAYFA > Haberler > TİFLİS’TE BUSMEK SERGİSİ


     Yurt içi ve yurt dışındaki eğitim faaliyetleriyle takdir toplayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat Ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) , geleneksel el sanatlarımızı sınırlarımızın dışında da  tanıtmaya devam ediyor.

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü’nün ev sahipliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla verilen  resepsiyonda BUSMEK sergisi göz doldurdu.

Tiflis’te bir salonda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, Gürcü bakanlar, Büyükelçiler,  Türkiye’den ve Gürcistan’dan milletvekileri, BUSMEK yetkilileri, Türk ve Gürcü iş adamlarıyla yüzlerce davetli katıldı.

Gürcistan geleneksel kıyafeti giyen Büyükelçi Gümrükçü,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yayımladığı mesajını okudu. 29 Ekim’in, modern ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olduğunu belirten Gümrükçü,  Türkiye’nin güçlenmesi ve ekonomik kalkınmasının sadece Türk halkı için değil, bölge ülkeleri için de çok önemli olduğunu ve  Türkiye ile  Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılını kutladıklarını hatırlatarak, bu 25 yıl boyunca iki ülkenin üst düzey örnek ilişki ve işbirliği oluşturduğunu söyledi.

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ise stratejik ortağı Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığını belirterek, ülkeler arasında son derece güçlü ilişkilerin mevcut olduğunu kaydetti.
Hüsnühat, ipek halı dokuma , çini, tezhip, gümüş kazaz gibi dallarda eserlerin sergilendiği resepsiyonda ayrıca filografi sanatı uygulamalı olarak tanıtıldı. Davetlilerin geleneksel el sanatlarımıza olan hayranlığı gözlerden kaçmadı.

Yayın Tarihi: 3 Kasım 2017 Saat: 10:55