ANASAYFA > Haberler > KITALAR ARASI SANAT BULUŞMASI


Türkçe öğrenmek için Bursa’ya gelen 54 öğrenci BUSMEK Merinos Kurs Merkezi’nde ebru sanatını tanıdı. Ebru usta öğreticisi Elif Aydın ve kursiyerlerinin yaptığı çalışmaları hayranlıkla izleyen yabancı konuklar sırayla teknelerin başına geçerek hünerlerini sergiledi.

DSC_0028

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve TÖMER işbirliği ile Türkçe öğrenmek için 28 farklı ülkeden gelen Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri Geleneksel Türk El Sanatlarından Ebru’yla tanıştılar. Ebrunun nasıl yapıldığı konusunda bilgi veren Elif Aydın, özellikle kök boya, kitre ve at kılından yapılan fırçaları anlattı. Portekiz, Ukrayna, Etiyopya, Afganistan, Filipinler, Kazakistan, , Arap ve Afrika ülkelerinden gelen birçok öğrencinin yer aldığı etkinlik oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Yabancı öğrenciler, bu tür etkinlikler sayesinde hem Türk kültürünü tanıdıklarını hem de farklı insanlarla tanışarak Türkçelerini geliştirdiklerini söyledi. Yaptıkları ebru çalışmalarını evlerine götürecek olan öğrenciler bu eşsiz sanatı ülkelerinde de tanıtmak istediklerini dile getirdi.

DSC_0008

DSC_0004

DSC_0010

DSC_0014

DSC_0027

DSC_0028

 

 

 

Yayın Tarihi: 22 Ocak 2015 Saat: 5:24