ANASAYFA > Haberler > TÜRK-İSLAM SANATLARI BAKÜ’DE


Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi sergi salonunda “Türk-İslam Sanatları” sergisi gerçekleştirildi.

Serginin açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Şaban Kander, Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman, BUSMEK Genel Koordinatörü Eyüp Arda, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cihan Özdemir, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Arca Turganer, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganira Paşayeva, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilisi Galib Kasımov, Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi Rektörü Ömer Eldarov ile Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği çalışma, iktisat, kültür ve turizm müşavirleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Şaban Kander yaptığı açılış konuşmasında, “Bugün ülkelerimiz arasında bütün alanlarda ilişkilerin dinamik şekilde gelişmesinin göstergesi olan global iktisadi projeler hayata geçirilmektedir. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler sağlam temeller üzerinde kurulmuştur. Bu münasebet son yıllarda yükselen bir hat üzerinde ilerlemektedir.” diyerek iki kardeş ülke arasındaki iyi ilişkilerinden bahsetti.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cihan Özdemir ise hayata geçirilen bu faaliyetin amacının “bir millet, iki devlet” ifadesinden ilham aldığını ve iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve ortak milli değerlerin ortaya konması ve bunlara sahip çıkılması olduğunu ifade etmiştir.

Milletvekili Ganira Paşayeva ve Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Galip Kasımov, iki kardeş ülke ilişkilerinin gelişmesini ve böyle bir serginin gerçekleşmesini büyük bir kıymet olarak nitelendirdiler. İki ülke arasındaki bağlılığın yaratıcı nesle ilham kaynağı olduğu vurgulandı ve çeşitli üslup ve motifleri ihtiva eden tablolarda Türk-İslam sanatlarının tarihi hakkında verilerin yer aldığı söylendi.

Konuşmaların ardından konuklar sergiyi gezdiler. Sergide çini, ipek halı dokuma, minyatür ve hüsnühat eserlerinden seçme eserler yer alırken sanatseverler büyük bir merakla sergiyi gezdiler.

22 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek olan sergide muhtelif tarz ve tekniklerle yapılmış 80’den fazla sanat eseri görülebilecek.

Yayın Tarihi: 19 Nisan 2018 Saat: 11:38