ANASAYFA > Haberler > TÜRK-İSLAM SANATLARI TİFLİS’TE


Yunus Emre Enstitüsü öncülüğünde Tiflis Devlet Üniversitesi sergi salonunda düzenlenen sergide Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) kursiyerleri tarafından yapılmış olan hat, tezhip, ebru, çini, minyatür, filografi, cam vitray ve ipek halı gibi eserlerden oluşan 80 parça eser görücüye çıktı.

Sergiye Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Azerbaycan Tiflis Büyükelçisi Dursun Hasanov, Tiflis I. J. Devlet Üniversitesi Rektörü Giorgi Sharvashidze, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Şaban Kander, BUSMEK Genel Koordinatörü Eyüp Arda, Tiflis Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selçuk Kürşad Koca, Tiflis MÜSİAD Başkanı Özgür Yücel, GÜRTİAD Başkanı Celal Sancar ve basın mensupları ile üniversitelerden öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Şaban Kander yapmış olduğu açılış konuşmasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nda yaklaşık 250 branşta yılda 25.000 kursiyere eğitim verildiğini ve açılışı yapılacak olan sergide de kursiyerlerin yapmış olduğu eserlerden örnekler olduğuna değindi. Bu vesileyle açılışı yapılacak olan serginin Türk kültür ve sanatının Gürcistan vatandaşlarına tanıtılmasına yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca Yunus Emre Enstitüsü ve İ. J. Tiflis Devlet Üniversitesine yardımlarından ve göstermiş oldukları konukseverlikten dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

T.C. Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan ise konuşmasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nda hayat boyu öğrenme ilkeleriyle her kesimden insanın sanat dersleri aldığını ve yeni bir meslek edindiklerini, bu kurslarda yapılan ürünlerde sadece fiziki gücün değil ruhun da dahil edilmesiyle böyle güzel eserlerin ortaya çıktığını vurguladı.

I.J. Tiflis Devlet Üniversitesi Rektörü Giorgi Sharvashidze, serginin gerçekten de büyüleyici ve ilgi çekici olduğunu ve benzer faaliyetlerle iki ülke arasında ilişkilerin daha da üst seviyede sürdürüleceğini ve sergiye ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Tiflis Devlet Üniversitesi sergi salonunda 10 Nisan Salı günü açılışı gerçekleştirilen BUSMEK Türk-İslam Sanatları Sergisi 13 Nisan Cuma günü sona erecek.

Yayın Tarihi: 11 Nisan 2018 Saat: 4:46