ANASAYFA > Haberler > TÜRKİYE VE İSLAM DÜNYASININ MESELELERİ


İncirli Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşilerin bu ayki konuğu Ahmet Taşgetiren oldu. Türkiye ve İslam dünyasının meselelerinin konuşulduğu programın moderatörlüğünü Selahaddin  Kocaaslan üstlendi.


Taşgetiren sözlerine son zamanlarda ülkemizde yaşanan terör saldırıları sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet dileyerek başladı. Şu anda Türkiye’nin istiklal mücadelesine benzer bir mücadele içinde olduğunu, bu topraklarda yüzyıllardır birçok etnik kavim barış ve huzur içinde yaşadık, eğer birlik olursak bunu devam ettirebileceğimizi belirtti.

Eskiden bu ülkede başbakan bile asıldı. Şimdi Mısır’da aynısını yapmaya çalışıyorlar, Türkiye’nin 60’lı yıllarda yaşadıklarını şimdi Mısır yaşıyor. Türkiye artık sorguluyor dünya 5’ten büyüktür diyor, ne zaman bir ülkeyle görüşülse işkilleniyorlar, İsrail’i kınadığımızda ABD, Doğu Türkistan’da ve Çeçenistan’da yaşananları kınadığımızda Çin ve Rusya engel oluyorlar. Öte yandan AB’nin samimiyetsiz tutumları var, Türkiye’nin gözünün içine baka baka Kıbrıs Rum yönetimini tam üyeliğe alması gibi. ABD’nin pkk’yı terörist görüp , uzantısı olan pyd’yi görmemesi ve silah yardımı yapması gibi.

Batı dünyasının bu tarz haksız tutumları nedeniyle ülkemizin uzun süredir bunları ve ittifaklarını sorguladığını ve gerilimin yükseldiğini belirten Taşgetiren, “daha sonra sünni alevi ve türk kürt çatışmalarıyla toplumu kaygıya sürüklüyorlar. Küresel oyun bitmiyor, biyerlerde bir kumpas var, bu kumpas diyor ki ben senin başına her türlü yapıyı bela ederim. Öyle bir odak var ki güçlü Türkiye’yi yok etmek istiyor.

“Kolay bir zamanda yaşamıyoruz. İslam dünyasının, Türkiye’nin idealleri, ümmet oluş hedefindeki istikametinin önünü kesmek isterler, bazen pkk-pyd’yi kullanarak bazen mezhepleri kullanarak, bazen de dış politikada çıkmazlara sokarak bize yara aldırmaya çalışırlar. O yüzden millet olarak dirençli olmak lazım, zamanı iyi değerlendirmek lazım, güçlenmek lazım, diplomasinin arkasında ekonomik ve askeri gücümüzün de olması lazım, 3 günde olacak iş değil hepsinin bir koza gibi örülmesi lazım.” diyerek sözlerini bitiren Taşgetiren vatandaşların sorularını yanıtladı.

Programın ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Ahmet Taşgetiren’e ve Selahaddin Kocaaslan’a teşekkür ederek , BUSMEK kursiyerlerinin hazırladığı çini Yeşil Türbe  hediye etti.

Yayın Tarihi: 26 Aralık 2016 Saat: 5:21