ISEWorld’ün kültürel değişim programı kapsamında Türkiye’ye gelen 15 Amerikalı lise öğrencisi ve Gürcistan Gençlerine Yardım ve Maariflendirme Derneği ile gelen 30 tıp fakültesi öğrencisinin ziyaret duraklarından biri de BUSMEK oldu.

Merinos Kurs Merkezi’ne gelen heyete Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü İbrahim Karaman ve BUSMEK Koordinatörü Eyüp Arda geleneksel el sanatlarımız, yurt içi ve yurt dışında yürütülen faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdiler. Ardından öğrenciler, sınıfları gezerek ebru sanatı uygulamalarını yakından inceleme fırsatı buldu.

Bursa’da Türkçe öğrenen öğrencilerin program kapsamında Türk kültürünü ve değerlerini tanımalarını da amaçlayan yetkililer, düzenledikleri gezi ve atölye programlarını titizlikle seçtiklerini, bu anlamda BUSMEK atölyelerinin, öğrencilerin kendi ülkelerinde rastlayamayacakları bir deneyim yaşama fırsatı sunduğunu ifade ettiler.

ISEWorld Genel Müdürü Meltem Bozdemir “Öğrencilerin ülkemizde bulundukları sürede başka ülkelerde tanık olamayacakları benzersiz değerleri tanımalarını istedik. Dilimizi öğrenirken aynı zamanda kültürümüzle ilgili bilgi sahibi olmaları da bizim için önemli. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığımız ve Konsolosluklarımız aracılığıyla bu tarz projeleri sürekli hale getirmek istiyoruz’’ dedi.

Öğrenciler ise özellikle boyaların su yüzeyinden kâğıda aktarılmasını hayranlıkla karşıladıklarını, daha önce böyle etkileyici bir atölye çalışmasına katılmadıklarını ifade ettiler. Ebru ile ilgili pek çok soru sorarak ayrıntıları öğrenen öğrenciler kendi ülkelerinde de bu gibi sanatsal faaliyetler yapılmasını arzuladıklarını belirttiler.

BUSMEK’in yurtiçi ve yurtdışı eğitim faaliyetlerinin bu kadar kapsamlı ve ücretsiz olmasını takdir eden heyet, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ve özverili çalışmalarından dolayı tüm BUSMEK yöneticilerini tebrik ettiler.

Yayın Tarihi: 8 Ağustos 2019 Saat: 10:10