ANASAYFA > Haberler > YABANCI ÖĞRENCİLER SANATLA BULUŞTU


Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), Erasmus kapsamında Polonya ve Romanya’dan şehrimize gelen öğrencileri ağırladı.

AB Erasmus projesi ortaklarından olan Alara Ortaokulu 23-30 Nisan 2018 tarihleri arasında proje kapsamında yabancı ortak okulları ile Bursa’ya ziyarette bulundular. Türkiye, Polonya ve Romanya’dan 25 öğrenci ve 6 öğretmenin katıldığı gezide ilk durak BUSMEK oldu.

Merinos kurs merkezine gelen yabancı öğrenciler, BUSMEK’te yapılan sanatları atölyelerde yakından inceleyip, Türk sanatlarını tanıma fırsatı buldular. Ebru usta öğreticisi Elif Aydın ve kursiyerlerinin yaptığı çalışmaları hayranlıkla izleyen yabancı konuklar sırayla teknelerin başına geçerek hünerlerini sergiledi. Daha sonra çini usta öğreticisi Sevinç Aktaş rehberliğinde çini bardakları gün boyu büyük bir özenle boyayan öğrenciler hem eğlendiler hem de bu keyifli etkinlikte yer almanın kendilerini çok mutlu ettiğini söylediler. Boyanan bardaklar fırına verilerek son halini aldı ve öğrencilere hediye edildi.

Sonraki durakları Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi olan yabancı öğrenciler kozasından ipliğine, kumaşından son ürününe dek her aşaması hakkında bilgiler aldılar.

Yabancı öğrenciler, bu tür etkinlikler sayesinde hem Türk kültürünü tanıdıklarını hem de farklı insanlarla tanışarak Türkçelerini geliştirdiklerini ifade ettiler. BUSMEK’in kendilerine sunduğu imkânlarından dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Yayın Tarihi: 30 Nisan 2018 Saat: 10:44