ANASAYFA > Haberler > YAYGIN EĞİTİMDE BİR İLK…


BUSMEK’İN 30 KURSİYERİNE UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERECEK OLAN PROTOKOL, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE İLE KOSGEB BURSA HİZMET MERKEZİ BAŞKANI AHMET AKDAĞ ARASINDA İMZALANDI.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile KOSGEB arasında imzalanan protokolle, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’ndan (BUSMEK) 30 kursiyer, uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya hak kazandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bursa Hizmet Merkezi Başkanı Ahmet Akdağ, BUSMEK kursiyerlerinin girişimcilik eğitimi almalarına olanak tanıyan protokole imzalarını attı. Tarihi Belediye Binası meclis salonunda gerçekleştirilen protokol, BUSMEK’te meslek edinen kursiyerlere iş sahibi olma kapısını açıyor.

“İyi bir gelecek için iyi birer meslek” 


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, protokolle BUSMEK kursiyerlerinin tarihi bir fırsata sahip olduklarını kaydederek, “Bursa’da istihdam konusunda önemli bir protokolü gerçekleştirdik. Bursa’nın her yönden gelişmesi noktasında istihdam çok önemli. Sosyal sorumluluk projeleriyle insana yönelik faaliyetler vatandaşlarımızın en güzel şekilde yetişmesi için gereklidir. Kursiyerlerin edindikleri birikimle altın bilezik takmaları, uzmanlık alanında kendilerini geliştirmelerini önemsiyoruz. Bugün iyi bir gelecek için iyi birer meslek şart” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi olarak gereken gayretin gösterildiğini anlatan Başkan Altepe, “BUSMEK’teki 8 bin kursiyerin meslek edinmeleri için ihtiyaç duydukları eğitimleri veriyoruz. Kursiyerlerimizin beceri kazanmaları için bu kursları hazırlıyoruz. Amaç istihdamın sağlanması ve pratikte uygulamaktır” dedi.

Girişimciye özel imkanlar


KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Başkanı Ahmet Akdağ, KOSGEB olarak girişimciliğin desteklenmesini önemsediklerini söyleyerek, “Yetenekli, birikimli insanların cesaretle, özgüvenle kendi işlerini kurup, istihdam edilmekten istihdam eden noktaya gelmelerini hedefliyoruz” dedi.
KOSGEB tarafından verilecek 60 saatlik eğitimin meslek öğretmediğini, iş fikrine sahip kişilerin desteklediğini vurgulayan Akdağ, “İşyerinin hukuki statüsü ne olacak, başlangıcında ne kadar sermaye var, tedbirler neler olmalıdır gibi basit bir fizibilite çalışması sonucu girişimcinin iş yapabilmesine destek sağlamayı istiyoruz. Girişimcilere 27 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe, daha ağır iş için sabit 70 bin TL veriyoruz. Bu noktada ilk 2 yıl ödeme yapılmıyor. 2. yıldan sonra 4. yıl sonuna kadar eşit oranda taksitlendirerek ödeme yapılıyor. Erkeklerde yüzde 60, bayanlarda ve engelli vatandaşlarda da yüzde 70 kadar destek veriyoruz” diye konuştu.
Akdağ, bu sene BUSMEK’te kurslara katılan 30 kursiyere iş sahibi olmaları için destek vereceklerini söyledi.

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2011 Saat: 11:55