S.S.S.

Online sistemde başvuru iptali ve bilgi değişikliği nasıl oluyor?

-Başvuru iptali veya bilgi değişikliği için şahsen Merinos yönetim merkezine gelmeniz gerekmektedir.

Ön görüşme için ne gerekiyor?

-Ön görüşme için telefonunuza kısa mesaj gelecektir. Mesajın ardından kimlik fotokopisiyle birlikte kayıt yaptırdığınız kurs merkezine gelmeniz gerekmektedir.

Sıralama nasıl belirleniyor?

-Online kayıt yaptırdığınızda sistem otomatik olarak sıra numarası tanımlar. Sırası gelen kursiyere mesaj gönderilerek kurs merkezine ön görüşme için çağırılır.

Kurslara herhangi bir ücret ödeniyor mu?

-Hayır kurslar Büyükşehir Belediyesinin bir hizmeti olarak ücretsiz verilmektedir.

Derse devam zorunlu mu?

-Evet derse devam zorunludur. Kurs sonunda milli eğitim onaylı sertifika verilecektir.

Yeni branşlar açılacak mı?

-Planlaması yapılacak muhtemel yeni branşlar için internetten duyuru yapılacaktır.

Yeni gruplar açılacak mı?

-Planlaması yapılacak muhtemel yeni gruplar için internetten duyuru yapılacaktır.

Kurs kayıtları ne kadar devam edecek?

-Yeterli talep oluşan branş ve gruplarda kayıt işlemine son verilir. Talebi oluşmayan branş ve gruplarda ise sistem üzerinden kayıt devam eder. Ayrıca planlanan yeni gruplar için de internet üzerinden duyuru yapılarak kayıt işlemine başlanır.

Online sistemde kayıt nasıl yapılıyor?

-BUSMEK sayfasında online başvuru butonu tıklanarak kimlik numarası yazılır. Form doldurularak başvuru butonu tıklanır.

Kurslarda başvuru alt yaş sınırı kaçtır?

-Zorunlu İlköğretim yaşını tamamlamış her Bursalı kursiyer olabilmektedir. Buna göre BUSMEK’te kursiyer alt yaş sınırı 16’dır

Online sistem dışında açılacak branş ve gruplar var mı?

-Hayır açılan bütün branş ve gruplar web sitemizden duyurularak online sistemde görülür. Kontenjanı dolan gruplar sistemden kaldırılır.

Kurs bitiminde sertifika veriyor musunuz?

-Evet kurslarımıza devam eden ve başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim onaylı sertifika verilmektedir.

“Kursiyer Şartnamesi” hakkında bilgi verir misiniz?

 

 

BUSMEK KURSİYER ŞARTNAMESİ

 

BUSMEK  Online sistem üzerinden veya kurs merkezlerinden  başvuru yaptığınızda  aşağıda belirtilen şartları kabul etmiş sayılırsınız.

 

1-            Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan BUSMEK’te tüm hizmetler ücretsizdir. Kursiyer, ürettiği ürünle ilgili malzeme masraflarını karşılamakla yükümlüdür.

2-            Aday kursiyerlerin internet üzerinden yaptıkları başvurular, "ön kayıt" niteliğindedir.

3-            Ön kayıt başvurusunda değişiklik / düzeltme işlemi kursiyerin ön kayıt yaptırdığı kurs merkezinde ve Merinos’da bulunan Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü / Öğrenci İşlerinde yüz yüze yapılmaktadır.

4-            Sanat ve mesleki eğitim kurslarında ön kayıtların kesin kayda dönüşebilmesi için aday kursiyerlere, ders başlama tarihinden önce kesin kayıt görüşmesi için SMS gönderilir. Kesin kayıt görüşmesine gitmeyen kursiyerlerin kesin kayıt işlemleri yapılmayacaktır.

5-            Yükseköğretim Kurumları Sınavlarına yönelik hazırlık kurslarında seviye tespit sınavı için aday kursiyerlere SMS gönderilir. Seviye tespit sınavına girmeyen kursiyerin kesin kayıt işlemleri yapılmayacaktır.

6-            Kesin kayıtlar, başvuru sırasına göre belirlenecektir. Kesin kayıt sırası gelmeyen kursiyer bir sonraki grup için değerlendirilecektir.

7-            Ön kayıtları kesin kayda dönüşmeyen aday kursiyerler, diğer eğitim merkezlerindeki eğitimlere veya daha sonraki tarihlerde açılacak olan eğitimlere başvuru yapabileceklerdir.

8-            Üst seviye programlarda eğitim alabilmek için, kursiyerlerin ilgili alanda ön yeterlilik şartlarına sahip olması gerekmektedir.

9-            Yabancı uyruklu kursiyerlerin kayıt işlemlerinin yapılabilmesi için 98 ve 99 numaraları ile başlayan kimlikleri ile ibraz etmeleri gerekmektedir.

10-         BUSMEK bünyesinde her kursiyer bir eğitim dönemi içinde aynı anda iki farklı branşa ön kayıt ve daha sonrasında kesin kayıt yaptırabilir. Başvuru yapmış olduğunuz iki kurstan bir tanesi bittiğinde üçüncü kurs başvurunuzu yapabilirsiniz. Böylece Eylül-Haziran arası eğitim dönenimde toplamda maksimum üç başvuru hakkınız olmaktadır.

11-         Kullanıcılar, verdikleri her bilginin doğru ve geçerli olduğunu kabul eder. Ayrıca bazı branşlarda kursa giriş koşulları (Yaş-Cinsiyet-Mezuniyet-Meslek-Sertifika-Deneyim gibi) online başvuru alanında açıklamalar sekmesinde belirtilmiştir. Koşullar göz önünde bulundurularak branş seçimi yapılır. Sistemde yanlış beyan edilen bilgilerden dolayı oluşabilecek hatalardan BUSMEK sorumlu olmayacaktır.

12-         Tüm aday kursiyerlerin toplu SMS ’e açık bir GSM telefon numarası vermeleri zorunludur. Hattın Toplu SMS kapalı olması nedeniyle SMS ulaşmamasından BUSMEK sorumlu değildir.

13-         Kursiyerler sınıfta şahsi eşyalarını bırakamaz. Aksi durumda ortaya çıkabilecek zararlardan BUSMEK sorumlu değildir.

14-         BUSMEK kaliteli eğitim için demirbaş sayılan malzemeleri temin eder, derslikleri eğitim için uygun hale getirir. Kursiyer, eğitim gördüğü merkezin demirbaşına zarar verdiği takdirde, verdiği zararı karşılamakla yükümlüdür.

15-         Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği’ne göre kayıt yaptırılan kurslara devam zorunludur. Mazeretli veya mazeretsiz olarak ders saati süresinin 1/5 ‘inden fazla derse devam etmezse devamsızlıktan kalır ve kursa devam edemez. Devamsızlıktan kalan kursiyer, devam eden öğretim döneminde devamsızlıktan kaldığı branşa kayıt yaptıramaz.

16-         Eğitimlerimize misafir kursiyer kesinlikle kabul edilmemektedir.

17-         BUSMEK, eğitim sonunda belirlenen ders saatini dolduran ve başarı gösteren her öğrenciye “Katılım Belgesi” veya “Kurs Bitirme Belgesi” verir. Ancak devamsızlık ve disiplinsizlik nedeniyle kaydı silinen öğrenci belge alma hakkını kaybeder.

18-         BUSMEK bünyesinde eğitim sonunda, kurslardan başarılı olan kursiyerlerimiz eğitim dönemi değişse de aynı kursa tekrar kayıt yapamaz.

19-         BUSMEK eğitimcilerinin, idarecilerinin ve kursiyerlerinin kültürel donanımını arttırmak ve onların sosyalleşme sürecine katkıda bulunmak amacıyla seminerler düzenlenmektedir. Kursiyerler, BUSMEK tarafından düzenlenen etkinlik ve seminerlere katılmakla yükümlüdür.

20-         BUSMEK, kursiyerlerinin çalışmalarını, ürünlerini, resim, video vb. kayıtlarını etkinliklerde, sergilerde ve basın yayın organlarında kullanım hakkına sahiptir. Kursiyerler bu ürünlerle ilgili herhangi bir telif veya hak talep edemez.

21-         Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği’ne göre kursa geç kalmayı alışkanlık haline getiren, eğitim ve öğretimi aksatan, kursun normal düzenini bozan kursiyerler yazılı olarak uyarılır. Yapılan uyarılara rağmen bu tutum ve davranışlarda ısrar edenlerin kurs ile ilişikleri kesilir.

22-         Yiyecek-İçecek Hizmetleri ve Gıda Teknolojisi alanlarında eğitim verilen okul ve kurs merkezlerinde; eğitimden önce, eğitim sırasında veya eğitim bittikten sonra BUSMEK adı ve logosu geçen materyallerin, eğitim esnasında çekilmiş başkasına ve başkasının çalışmasına ait bir görüntü kaydının, öğrenme materyallerinin, reçetelerin başkalarıyla paylaşılması yasaktır.

23-         Bazı programlarda hijyen kurallarının sağlanması için kursiyerlerin önlük giymesi zorunludur.

24-         BUSMEK’in Tatil Günleri: 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs,15 Temmuz,30 Ağustos, 29 Ekim ve Dini bayram günlerine rast gelen günlerdir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın ya da Valiliğin orta öğretim düzeyindeki okullarda; kar, sel, fırtına vb. sebeplerle eğitime ara verdiği günlerde BUSMEK Kurs Merkezlerinde de eğitime ara verilip ders yapılmamaktadır. BUSMEK’in bu tatil günlerinde kursiyeri arayıp bilgi verme zorunluluğu yoktur.

25-         BUSMEK’te kursiyerlerin eğitim aldığı tüm merkezlerde ve iş birliği yapılarak eğitim için gidilen işletmelerde alınan iş güvenliği tedbirlerine uymamasından dolayı doğabilecek her türlü kaza, sakatlık veya rahatsızlıklarından kurum sorumlu değildir. Eğitim sürecinde sigorta girişinin yapılamayacağını kursiyer peşinen kabul eder. Eğitim sürecinde meydana gelebilecek kazalar iş ilişkisi kurulmamış olması sebebiyle iş kazası niteliğinde olmayıp, merkezlerin ve işletmelerin herhangi bir sorumluluğu yoktur. Kursiyer farklı işletmelere eğitim için gitmeyi kabul eder.

26-         Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSMEK adına online başvuru esnasında beyan ettiğim cep telefonu numarama her türlü duyuru, kutlama ve bilgilendirilme mesajlarının gönderilmesini kabul ediyorum.

27-         Kurs Başvuruları başvuru yapılan eğitim dönemi boyunca geçerli olup, başvuru hakkı takip eden eğitim dönemine aktarılamaz. Başvuru yapılan kursa yeterli talep olmaması, gerekli fiziksel şartlar sağlanamadığı ve personel görevlendirmesi yapılamadığı takdirde BUSMEK, kursu ve yapılan başvuruları iptal etme hakkına sahiptir.

28-         İhtisas gruplarına ders başlangıcı BUSMEK’in eğitim başlangıcından bir hafta sonra başlayacaktır.

29-         İhtisas gruplarına başvuru en fazla 3 yıl yapılmaktadır.

30-         İhtisas gruplarına başvuru yapacak kursiyer en az 1 yıl başvuru yaptığı sanat dalından sertifika yada katılım belgesi almış olması gerekmektedir. Bu gerekliliklerin dışında başvuru yapan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

31-         İhtisas gruplarına ön başvuru yapan kursiyer adayları en az bir ürünle komisyonun belirlediği tarih ve saatte mülakata katılması gerekmektedir. Belirlenen şartlara uygunluğu bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme sonucu kursiyerlere SMS ile bildirilecektir.

 

32-         İhtisas gruplarına Kesin kayıt yaptıran kursiyerler, o yıl için belirlenen tema ile ilgili proje ve sergi çalışmaları yapacaklardır.

33-         Kursiyerler, bu şartnamede yer alan tüm kuralların yanı sıra eğitim merkezlerinde asılı olan her türlü yazılı kurallara ve kendilerine yapılan sözlü bildirimlere uyacaklarını kabul ve beyan ederler.

 

Yukarıda belirtilen genel kuralları okuduğumu ve bunlara uyacağımı, verdiğim bilgilerin gerçek ve doğru olduğunu, bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığının tespiti halinde BUSMEK eğitim merkezlerinden istifade etmemin engelleneceğini, beyanında bulunmadığım kronik hastalık ve engel durumundan doğabilecek maddi ve manevi her türlü sonuca katlanacağımı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’nün ve çalışanlarının hukuki ve cezai sorumluluğu yoluna gitmeyeceğimi gayri kabili rücu şeklinde kabul, beyan ve taahhüt ederim.