S.S.S.

Online sistemde başvuru iptali ve bilgi değişikliği nasıl oluyor?

-Başvuru iptali veya bilgi değişikliği için şahsen Merinos yönetim merkezine gelmeniz gerekmektedir.

Ön görüşme için ne gerekiyor?

-Ön görüşme için telefonunuza kısa mesaj gelecektir. Mesajın ardından kimlik fotokopisiyle birlikte kayıt yaptırdığınız kurs merkezine gelmeniz gerekmektedir.

Sıralama nasıl belirleniyor?

-Online kayıt yaptırdığınızda sistem otomatik olarak sıra numarası tanımlar. Sırası gelen kursiyere mesaj gönderilerek kurs merkezine ön görüşme için çağırılır.

Kurslara herhangi bir ücret ödeniyor mu?

-Hayır kurslar Büyükşehir Belediyesinin bir hizmeti olarak ücretsiz verilmektedir.

Derse devam zorunlu mu?

-Evet derse devam zorunludur. Kurs sonunda milli eğitim onaylı sertifika verilecektir.

Yeni branşlar açılacak mı?

-Planlaması yapılacak muhtemel yeni branşlar için internetten duyuru yapılacaktır.

Yeni gruplar açılacak mı?

-Planlaması yapılacak muhtemel yeni gruplar için internetten duyuru yapılacaktır.

Kurs kayıtları ne kadar devam edecek?

-Yeterli talep oluşan branş ve gruplarda kayıt işlemine son verilir. Talebi oluşmayan branş ve gruplarda ise sistem üzerinden kayıt devam eder. Ayrıca planlanan yeni gruplar için de internet üzerinden duyuru yapılarak kayıt işlemine başlanır.

Online sistemde kayıt nasıl yapılıyor?

-BUSMEK sayfasında online başvuru butonu tıklanarak kimlik numarası yazılır. Form doldurularak başvuru butonu tıklanır.

Kurslarda başvuru alt yaş sınırı kaçtır?

-Zorunlu İlköğretim yaşını tamamlamış her Bursalı kursiyer olabilmektedir. Buna göre BUSMEK’te kursiyer alt yaş sınırı 16’dır

Online sistem dışında açılacak branş ve gruplar var mı?

-Hayır açılan bütün branş ve gruplar web sitemizden duyurularak online sistemde görülür. Kontenjanı dolan gruplar sistemden kaldırılır.

Kurs bitiminde sertifika veriyor musunuz?

-Evet kurslarımıza devam eden ve başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim onaylı sertifika verilmektedir.

“Kursiyer Şartnamesi” hakkında bilgi verir misiniz?

 

BUSMEK  Online sistem üzerinden veya kurs merkezlerinden  başvuru yaptığınızda  aşağıda belirtilen şartları kabul etmiş sayılırsınız.

1-    Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan BUSMEK’te tüm hizmetler ücretsizdir. Kursiyer, ürettiği ürünle ilgili malzeme masraflarını karşılamakla yükümlüdür.

2-    BUSMEK bünyesinde her kursiyer bir eğitim dönemi içinde aynı anda iki farklı branşa ön kayıt ve daha sonrasında kesin kayıt yaptırabilir. Başvuru yapmış olduğunuz iki kurstan bir tanesi bittiğinde üçüncü kurs başvurunuzu yapabilirsiniz. Böylece Ekim-Haziran arası eğitim dönenimde toplamda maksimum üç başvuru hakkınız olmaktadır.

3-    Kullanıcılar, verdikleri her bilginin doğru ve geçerli olduğunu kabul eder. Ayrıca bazı branşlarda kursa giriş koşulları (Yaş-Cinsiyet-Mezuniyet-Meslek-Sertifika-Deneyim gibi) mevcuttur koşullar online başvuru alanında açıklamalar sekmesinde belirtilmiştir. Koşullar göz önünde bulundurularak branş seçimi yapılır. Sistemde yanlış beyan edilen bilgilerden dolayı oluşabilecek hatalardan BUSMEK sorumlu olmayacaktır.

4-    Kursiyerler sınıfta şahsi eşyalarını bırakamaz. Aksi durumda ortaya çıkabilecek zararlardan BUSMEK sorumlu değildir.

5-    BUSMEK kalite eğitim için demirbaş sayılan malzemeleri temin eder, derslikleri eğitim için uygun hale getirir. Kursiyer, eğitim gördüğü merkezin demirbaşına zarar verdiği takdirde, verdiği zararı karşılamakla yükümlüdür.

6-    Kayıt yaptırılan kurslara devam zorunludur. Ders saati süresinin 1/5 ‘inden fazla derse devam etmezse devamsızlıktan kalır ve kursa devam edemez. Devamsızlıktan kalan kursiyer, devam eden öğretim döneminde kurslarımıza kayıt yaptıramaz.

7-    BUSMEK, eğitim sonunda belirlenen ders saatini dolduran ve başarı gösteren her öğrenciye “Katılım Belgesi veya Kurs Bitirme Belgesi” verir. Ancak devamsızlık ve disiplinsizlik nedeniyle kaydı silinen öğrenci belge alma hakkını kaybeder.

8-    BUSMEK bünyesinde eğitim sonunda, kurslardan başarılı olan kursiyerlerimiz eğitim dönemi değişse de aynı kursa tekrar kayıt yapamazlar.

9-    BUSMEK eğitimcilerinin, idarecilerinin ve kursiyerlerinin kültürel donanımını arttırmak ve onların sosyalleşme sürecine katkıda bulunmak amacıyla seminerler düzenlenmektedir. Kursiyerler, BUSMEK tarafından düzenlenen etkinlik ve seminerlere katılmakla yükümlüdür.

10-  BUSMEK; kursiyerlerinin kendilerini, çalışmalarını, ürünlerini, resim, video vb. kayıtlarını etkinliklerde, sergilerde ve basın yayın organlarında kullanım hakkına sahiptir. Kursiyerler bu ürünlerle ilgili herhangi bir telif veya hak talep edemez.

11-  Kursa geç kalmayı alışkanlık haline getiren, eğitim ve öğretimi aksatan, kursun normal düzenini bozan kursiyerler uyarılır. Yapılan uyarılara rağmen bu tutum ve davranışlarda ısrar edenlerin kurs ile ilişikleri kesilir.

12-  BUSMEK’in Tatil Günleri: 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs,15 Temmuz,30 Ağustos, 29 Ekim ve Dini bayram günlerine rast gelen günlerdir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ‘nın ya da valiliğin orta öğretim düzeyindeki okullarda; kar, sel, fırtına vb. sebeplerle eğitime ara verdiği günlerde BUSMEK Kurs Merkezlerinde de eğitime ara verilip ders yapılmamaktadır. BUSMEK ‘in bu tatil günlerinde kursiyeri arayıp bilgi verme zorunluluğu yoktur.

13-  BUSMEK’te kursiyerlerin eğitim aldığı merkezlerde alınan iş güvenliği tedbirlerine uymamasından dolayı doğabilecek her türlü sakatlık veya rahatsızlıklarından kurum sorumlu değildir.

14-  Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSMEK adına online başvuru esnasında beyan ettiğim cep telefonu numarama her türlü duyuru, kutlama ve bilgilendirilme mesajlarının gönderilmesini istiyorum.

15-  Kurs Başvuruları başvuru yapılan eğitim dönemi boyunca geçerli olup, başvuru hakkı takip eden eğitim dönemine aktarılamaz. Başvuru yapılan kursa yeterli talep olmaması, gerekli fiziksel şartlar sağlanamadığı ve personel görevlendirmesi yapılamadığı takdirde BUSMEK, kursu ve yapılan başvuruları iptal etme hakkına sahiptir.

16-  İhtisas Gruplarına başvurularda; kursa başvuru yapacak kursiyerin tercih ettiği kurstan daha önce eğitim aldığını belgelendirmesi gerekmektedir. Bunun dışında başvuru yapan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Ayrıca daha önceki yıllarda İhtisas branşlarına katılmış olan kursiyerler aynı ihtisas branşlarına tekrar gelemezler.

17-  İhtisas gruplarına ön başvuru yapan kursiyer adayları en az bir ürünle komisyonun belirlediği tarih ve saatte mülakata katılması gerekmektedir. Belirlenen şartlara uygunluğu bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme sonucu kursiyerlere SMS ile bildirilecektir.

18-  İhtisas gruplarına Kesin kayıt yaptıran kursiyerler, o yıl için belirlenen tema ile ilgili proje ve sergi çalışmaları yapacaklardır.

Kayıt yaptıran bütün kursiyerler yukarıda beyan edilen şartları peşinen kabul etmiş sayılır.