OVAAKÇALI MİNİKLER DE ARTIK ANA KUCAĞI’NDA

14 Eylül 2022 - Çarşamba

 Bursa Büyükşehir Belediyemizin okul öncesi eğitimde bir marka haline gelen Ana Kucaklarına, 20’nci merkez olarak Ovaakça Ana Kucağı da eklendi. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanımız  Alinur Aktaş, kente milyonluk dev projeler kazandırdıklarını ancak hiçbir projenin Ana Kucakları kadar kendisini heyecanlandırmadığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının da okul öncesi eğitim hizmetlerinden faydalanabilmesi amacıyla’ 2019 yılında 6 merkezle başlattığı Ana Kucakları, bugün adeta dev bir eğitim kurumuna dönüştü. Bu yıl 180 öğretmen ve yaklaşık 2 bin öğrenci ile ders başı yapılan Ana Kucaklarına, 20’inci merkez olarak Ovaakça Ana Kucağı da eklendi. Ovaakça Ana Kucağı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ın da katıldığı törenle eğitime açıldı. Diğer merkezlerde olduğu gibi Ovaakça Ana Kucağında da 4-6 yaş grubundaki çocuklara, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının yanında ‘Şehrim Bursa’ ve ‘Değerler Eğitimi’ adında Bursa’nın kültürel, tarihi ve manevi değerleri de öğretilecek. Sabah ve öğle olmak üzere ikili eğitimin uygulanacağı merkezde, her gün sabah grubuna kahvaltı ve öğlen grubuna ikindi öğünü ücretsiz olarak verilecek. Bunun yanında çocukların çanta, kırtasiye malzemeleri ve eğitim setleri de Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanıyor.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş, yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenlere hayırlar getirmesini diledi. Bütün anne babaların çocuklarının başarılı olması ve hayata iyi hazırlanmasını istediğini ifade eden Başkanımız Alinur Aktaş, “Hepimiz, çocuklarımız iyi eğitim alsın ve beraberinde de hayatını kurtarsın beklentisi içerisindeyiz. Eğitim hayatı çok uzun bir süreç. Anaokullarından başlıyor ve ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisansla eğitim hayatı devam ediyor. Ama işin uzmanları diyor ki, ‘Okul öncesi eğitim, bu işte alfabenin A’sı, işin en önemli kısmı. Çocuklar gelişiminin yüzde 90’ını 7 yaşına kadar tamamlıyormuş. O yüzden annelerden istirham ediyorum. Siz en büyük sürükleyicisiniz. Elbette ana kucaklarımız olacak, öğretmenlerimiz olacak ama bu çocukların psikolojisi, yetiştiği ortamlar, anne ve babadan aldıkları manevi gıdalar, çocukların hayata hazırlanmasında en güzel etken. Bakın pırıl pırıl bina hazırlandı. Her yerde böyle. 20 tane oldu. Sayılarını 40-50’ye kadar çıkaracağız inşallah” dedi.

Ovaakça Eğitim Mahallesi Muhtarı İsmet Ermiş de hem Ana Kucağı hem de bölgeye yapılan yatırımlar nedeniyle Başkanımız Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkanımız Alinur Aktaş, sınıfları gezip çocuklarla sohbet etti.

Benzer İçerikler