5. ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ’NDEYİZ

10 Haziran 2022 - Cuma

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen 5. Etnospor Kültür Festivali'nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen festivalin açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile çok sayıda İstanbullu katıldı. Mehteran, kökbörü takımı, geleneksel spor branşları sporcuları, Kazakistan Atlı Güreş Takımı, Karabağ Atlı Gösteri Ekibi'nin yer aldığı geçit töreninin ardından farklı ekipler gösteriler düzenledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’ne bağlı BUSMEK olarak yer aldığımız standımızda gelen ziyaretçilere Bursa’nın coğrafi işaretlerinden olan Bursa İpeği’ni ve İznik Çinisi’ni tanıttık. Festivale gelen ziyaretçiler, ipekböceği kozalarından tepme mancınık ile ip çekimini ve ipek halı dokuma, ipek kumaş dokuma tezgâhlarındaki canlı performansları yakından izleme fırsatı buldular. Ayrıca Çini sanatını yakından inceleyip yapım aşamalarında kullanılan malzemeler hakkında bilgi edindiler.

Organizasyonun açılışında konuşan Bakan Kasapoğlu, Etnospor Kültür Festivali'nin adeta bir kültür ve spor şenliğine dönüştüğünü söyledi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, bir süredir salgın nedeniyle yapılamayan heyecanla bekledikleri Etnospor Kültür Festivali'nin 5'incisini gerçekleştirmenin mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Çeşitli etkinliklerle farklı kültürlere ait birçok geleneksel sporu ve oyunu izleyip deneyimleyebileceğiz, geleneksel sanatlar, spor, kültür ve gastronomi ile dopdolu festival, 12 Haziran’a kadar sürecek.

Benzer İçerikler