BURSA’NIN İLK GASTROFEST’İNDE YERİMİZİ ALDIK

6 Haziran 2022 - Pazartesi

Bursa'nın ilk gastronomi festivali "Bursa GastroFest"te Bursa'nın yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri gelenlere ikram edildi.

Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa Skal Kulübü tarafından Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen festival Botanik Park'ta yapıldı.

Alanda kurulan 60 stantta Bursa'nın yöresel ve coğrafi işaretli lezzetlerini tadan katılımcılar, şefler ve yemek yazarları bir araya geldi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’ne bağlı BUSMEK olarak yer aldığımız standımızda gelen ziyaretçilere Bursa’nın coğrafi işaretlerinden olan Bursa İpeği’ni ve İznik Çinisi’ni tanıttık. Ziyaretçiler, bir yandan Bursa’nın farklı tatlarını denerken, bir yandan da ipekböceği kozalarından tepme mancınık ile ip çekimini ve ipek halı dokuma, ipek kumaş dokuma tezgâhlarındaki canlı performansları yakından izleme fırsatı buldular. Ayrıca Çini sanatını yakından inceleyip yapım aşamalarında kullanılan malzemeler hakkında bilgi edindiler.

"Gelenekten Geleceğe" temasıyla düzenlenen Bursa GastroFest'e katılan şefler düzenledikleri work shoplarla katılımcılara bazı yemeklerin tarifini anlattı.

Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa (SKAL) Kulübü Başkanı Gülçin Güleç, Bursa'nın gastronomi kimliğini ortaya çıkarmayı amaçladıklarını, "Bursa'nın gastronomisini ulusal anlamda ortaya çıkarmak için yaptığımız ilk etkinlik. Bugünkü etkinlikte 60 stant açıldı. Etkinlikte çok önemli sponsorlarımız vardı. Stantlarda Bursa'ya ait yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri misafirlerimize ikram etti." dedi.

Festivalin bundan sonra devam edeceğini aktaran Güleç, "Amacımız Bursa'nın gastronomi turizminde yer alması ve bu faydadan maksimum ölçüde yararlanabilmesi. Şehir dışından çok fazla misafirlerimiz oldu. Ayrıca Bursa halkı da çok ilgi gösterdi. Bu kadarını biz de beklemiyorduk açıkçası. Gösterilen ilgiden çok memnunuz." diye konuştu.

Benzer İçerikler