BURSA ZİYARETİ’NDE BUSMEK DURAĞI

25 Ekim 2021 - Pazartesi

Uzun yıllar Japonya Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası’ndan sorumlu Baş Müsteşar, Türkiye Japonya Başkonsolosluğu 2. Konsolos ve Türkmenistan Maslahatgüzarı olarak görev yapmış Mitsuru Horiguchi Bursa’ya geldi. Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunan Horiguchi, Bursa’dan mutlu ayrıldı.

Horiguchi’nin, Uluyama Türk Japon Kültür Derneği’nin organize ettiği Bursa ziyaretinde son durak BUSMEK oldu. Ziyaret gezisinde Proje Koordinatörümüz Aslan Şahin gelen heyete eşlik etti. 

İlk önce BUSMEK Sanat Galerisi’ni gezen heyet, özel hüsnühat, tezhip ve Bursa minyatürlerinden oluşan tabloları yakından inceledi. Ayrıca Hüsnühat Atölyesi’nde sanatın tarihçesi, yazı çeşitleri, tashih aşaması, teknik detaylar, ve kullanılan doğal malzemeler hakkında bilgi aldılar. 

Ardından Muallimzade Kültür Merkezi’ne geçen heyet burada da özel atölye çalışmalarını yakından izledi. Hüsnühat, tezhip, ebru, çeyiz ürünleri ve sedef atölyelerini dolaşan Horiguchi , eski  çeyiz ürünlerin nasıl onarılıp kullanılabilir hale getirildiğini, ayrıca sedef ve tesbih atölyesinde takı ve kutuların doğal malzemeler ve sedef ile bir araya gelerek nasıl üretildikleri hakkında bilgi aldı.

Son olarak Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde ipek halı ve kumaşların kozadan başlayan serüvenleri detaylarıyla Mehmet Ünal tarafından heyete anlatıldı. İpek böceği, koza ve ipek iplerin özelliklerini, sağlık sektöründen, savunma sanayisine uzanan birçok sektörde nasıl kullanıldığı aktarıldı. İpek halıların desenleri ve bu desenlerin temalarının nasıl ortaya çıktığı da aşamalarıyla gösterildi.

Yapılan çalışmaları yakından inceleyen Horiguchi, “Türk Kültürü’nün ve geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda BUSMEK’in ne denli özverili çalışmalara imza attığını bu ziyaretimde görmüş oldum. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni bu çalışmalarından dolayı gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

 

Benzer İçerikler