BURSA İPEĞİ'NİN KALBİNE ZİYARET

12 Ekim 2021 - Salı

2015 yılından bugüne Bursa İpeği’nin tarihini en ince ayrıntısına kadar tanıtmak ve geleceğe taşımak amacıyla hizmet veren BUSMEK Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, Türkiye Dokuma Atlası Proje Koordinatörü Ayşe Dizman’ı misafir etti.

Merkezin bünyesinde yer alan dokuma, çözgü, büküm ve tasarım atölyeleri ile ilgili bilgi aldıktan sonra merkezin sorumlusu Mehmet Ünal, ipekçiliğin ana unsuru ipek böceğinin, kozadan başlayıp ipekli mamül olana dek geçirdiği süreci Dizman’a anlattı. Büyük ilgiyle takip edilen sunumun ardından uygulamalı olarak geleneksel tepme mancınıkta ipek ip çekimi yapıldı.

Merkezimizde, Bursa İpeği üzerine yapılan çalışmaları takdirle karşılayan Dizman, Türkiye Dokuma Atlası Projesinden bahsetti. “ Geleneksel Türk el dokumalarını, coğrafi işaret, ham madde, dokuma ve boyama yönünden inceleyerek yün, pamuk, keten ve ipek gibi doğal elyaflarla oluşturduğumuz kültürel izleri takip ediyoruz. Dokuma yöntemleri ve desen dilinde, küresel kültüre katabileceğimiz değerleri tespit ediyoruz. Dolayısıyla, böylesine yapılan çalışmalar bizim için ve Türk Kültürü için çok kıymetli.” dedi.

Ziyaret sırasında misafirlere eşlik eden Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Aynur Tezgör, “Bursa İpeği’nin dünya sahnesinde ünlü modacıların temel tasarım ürünü olmasını sağlamak için görüşmeler yaparak, kaybolmaya yüz tutan geleneksel dokuma kültürümüzün korunarak ve yaşatılmasını sağlamak için müdürlüğümüzce destek sağlıyoruz. Küreselleşen dünyada, yerel kültürlerin korunarak yaşatılması ve evrensel kültürle buluşturulması için çalışmaya devam ediyoruz.”  dedi.

Benzer İçerikler