“BURSA İPEĞİ” SERGİSİ

15 Şubat 2024 - Perşembe

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğüne bağlı BUSMEK olarak, yıllardır sürdürdüğümüz Bursa İpeği ile ilgili çalışmalarımızın ürünleri, 20 Şubat 2024 tarihinde saat 14.00'te Tayyare Kültür Merkezi'nde açılacak olan "Bursa İpeği Sergisi" ile tanıtılacak.

 

Bursa, tarihi Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir ipek üretim merkezi olarak bilinir ve bu gelenek günümüzde de devam etmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyemiz, bu kıymetli geleneği canlı tutma ve kültürel mirası koruma amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır.

 

Büyükşehir Belediyemiz, ipek üretimi ve işlenmesi konusundaki geleneksel zanaatları destekleyerek yerel ekonomiyi canlandırma, kültürel mirası koruma gibi önemli hedeflere odaklanmaktadır. 2006 yılında başlatılan BUSMEK projesi ile ücretsiz sanat ve mesleki eğitim kurslarıyla şehir genelinde binlerce kişiye ulaşılmıştır.

 

Ayrıca, Bursa Büyükşehir Belediyemizin "Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor" projesi kapsamında 2015 yılında açılan "Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi," Türkiye'de ilk ve tek olan yerli kozadan elde edilen ipeği üretmekte ve Bursa'nın ipekböcekçiliği geleneğini yeniden zirveye taşıma hedefini gütmektedir.

 

Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi'nin yanı sıra, ilçelerimizde çeşitli mahallelerde ipek üretimi ve halı dokuma atölyeleriyle faaliyet gösteriyoruz. Orhaneli Kurs Merkezi, Büyükorhan Kınık, Sarnıç, Karaağız Mahalleleri Halı Dokuma Atölyeleri, Keles Sorgun Mahallesi Kumaş Dokuma Atölyesi ve İznik Derbent Mahallesi Kumaş Dokuma Atölyesi bulunmaktadır. Bu atölyelerde şu ana kadar binlerce metre kumaş ve yüzlerce halı üretilmiştir.

En seçkin ipek ürünlerin bulunacağı “Bursa İpeği” Sergimiz, Tayyare Kültür Merkezinde 23 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek.

Benzer İçerikler