MECLİS KOMİSYONUNDAN BUSMEK ZİYARETİ

27 Ağustos 2021 - Cuma

Bursa Büyükşehir Belediyesi KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Heyeti, BUSMEK faaliyetleri hakkında bilgi almak için Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’ni ve Muallimzade Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Gelen heyette, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Mihribah Kocabıyık, komisyon üyeleri Ergül Aydın, Asiye Çalışkan, Serhat Savcı ve Ferit Gürsoy da yer aldı. Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Aynur Tezgör, BUSMEK Koordinatörümüz Eyüp Arda ve Umurbey İpek Üretim Sorumlusu Mehmet Ünal, ziyaretçilere yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Aynur Tezgör, KEFEK heyeti ile ortak istişarelerde bulunarak, BUSMEK ürünlerinin halk ile nasıl buluşacağını, piyasa ve pazar analizleri üzerine çalışmalar yapıldığını, e-ticaret kanallarının ve vergi muafiyetlerinin sağlanması üzerine stratejiler geliştirdiklerini aktardı.

BUSMEK Koordinatörümüz Eyüp Arda, yaptığı sunumda, BUSMEK’in kurulduğu günden bu yana yapılan yurt içi ve yurt dışı eğitim faaliyetlerinden, branş gruplarından, eğitim ve istihdam istatistiklerinden, kurs merkezlerimizden, sınava hazırlık kurslarımızdaki yeni Raunt sisteminden ve ayrıca, belediyeler ve eğitim kurumları içerisinde TS ISO 29990 Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesini almaya hak kazanan Türkiye’deki ilk kamu ve eğitim kurumu olduğumuzdan bahsetti.

BUSMEK Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde ipek halı ve kumaşların kozadan başlayan serüvenleri detaylarıyla Mehmet Ünal tarafından heyete anlatıldı. İpek böceği, koza ve ipek iplerin özelliklerini, sağlık sektöründen, savunma sanayisine uzanan birçok sektörde nasıl kullanıldığı aktarıldı. İpek halıların desenleri ve bu desenlerin temalarının nasıl ortaya çıktığı da aşamalarıyla gösterildi.

Ardından Muallimzade Kültür Merkezi’ne geçen heyet burada da özel atölye çalışmalarını yakından izledi. Hüsnühat, tezhip, çeyiz ürünleri ve sedef atölyelerini dolaşan komisyon üyeleri, eski sandıklardan çıkan çeyizlerin nasıl onarılıp kullanılabilir hale getirildiğini ve doğal malzemeler ile yapılan takı ve kutuların nasıl üretildikleri hakkında bilgi aldılar.

KEFEK Başkanı Mihribah Kocabıyık, yapılan çalışmalar hakkında memnuniyetlerini dile getirerek Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Aynur Tezgör’e ve BUSMEK yöneticilerine teşekkür etti. Ayrıca bu çalışmalar ve ortaya çıkan ürünlerin satışları hakkında, komisyon olarak kendilerinin de  sunacakları raporlarla fayda sağlayabileceklerini ifade etti.

Benzer İçerikler