İHTİSAS KURSİYERİMİZDEN

31 Ağustos 2021 - Salı

BUSMEK ihtisas kursiyerlerimizden Tezhip ve Minyatür Sanatçısı Şeniz Kükrer, 45 nadide eserden oluşan “Sergüzeşt” isimli sergisini Tayyare Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

Serginin açılışında, Ak Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanımız Hüseyin Buran, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Aynur Tezgör, BUSMEK Genel Koordinatörümüz Eyüp Arda kurdelayı beraber kesti. Açılışın ardından Şeniz Kükrer, sergiyi gezen protokol ve sanatseverlere eserleri hakkında bilgi verdi.

Kükrer, 2009 yılında BUSMEK’te başladığı eğitimlerinde Şeyma Numanoğlu’ndan tezhip dersleri ve İpek Özsoy’dan minyatür dersleri aldı. Birçok karma sergide eserleri yer alan Kükrer, halen Yalova Nakkaşhanesi’nde Fatma Zehra Aktaş’tan tezhip ve minyatür dersleri alıyor ve BUSMEK’te ihtisas kursiyeri olarak çalışmalarına devam ediyor.

Kendisinin ikinci kişisel sergisi olduğunu ifade eden Kükrer, Tezhip, Orta Asya’dan günümüze gelen bir sanattır. Eskiden eski eserleri veya kitap süsleme sanatı olarak geçiyordu. Ancak günümüzde duvarımızda kullanabileceğimiz çalışmalar halinde de sergilenmektedir. Minyatür ise, küçük ve ince işlenmiş, geleneksel sanatlarımızdan biridir. Eski eserlerdeki metinleri zenginleştirmek maksadıyla kullanılmaktaydı” dedi.

Şeniz Kükrer, sergisi ile ilgili şunları söyledi: Yaklaşık 12 yıllık bir emeğin karşılığını sanatseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyorum. Geleneksel sanatlara duyduğum ilgi ile 12 yıl önce BUSMEK kurslarında hobi olarak başladığım bu branşlar zamanla benim için bir sevdaya ve tutkuya dönüştü. Geçen yıllar bu tutkumu, sevdamı pekiştirdi. Sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu geleneksel sanatlarımızı çok önemsiyorum. Burada amacım geleneksel sanatları gelecek kuşaklara taşımak. Adeta sonunun ne olduğunu bilmediğim bir serüvene dönüştü, bu sevdam. Aynı zamanda da bir içsel yolculuk yapıyorum. Bir başka deyişle masalsı bir yolculuk bu. Serginin adını o nedenle Sergüzeşt (Serüven) koydum. Pandemi kurallarına uyarak sergiyi gezmek mümkün. Sanata ve geleneksel Türk İslam Sanatlarımıza ilgi duyanları bekliyorum. Ayrıca başta Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Alinur Aktaş olmak üzere unutulmaya yüz tutmuş Türk İslam Sanatları’nı düzenledikleri ücretsiz kurslarla yaşatmaya gayret gösteren BUSMEK’e çok teşekkür ediyorum.

Sergi, 28 Mayıs Cuma Günü’ne kadar Tayyare Kültür Merkezi’nde gezilebilecek.

Benzer İçerikler