GELENEKSEL EL SANATLARIMIZ AHLAT’TA

24 Ağustos 2022 - Çarşamba

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı tarafından Malazgirt Zaferi’nin 951. yıldönümü dolayısıyla Bitlis Ahlat’ta düzenlenen etkinliklerde, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursamızı tanıtmak üzere yerimizi aldık.


Bitlis'in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi'nin 951. yıl dönümü kutlamaları "1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı"nın kurulduğu Çarho mevkisindeki Millet Bahçesi’nde başladı.


Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’ne bağlı BUSMEK olarak yer aldığımız etkinliklerde, yörük çadırında ziyaretçilerimizi ağırlıyoruz. Çadırı ziyaret edenlere ipek kozasından nihai ürüne kadar uzanan süreç anlatılıyor. Coğrafi işaretlerimizden olan Bursa İpeği’nin kültürel tanıtımı yapılırken, ayrıca BUSMEK’in ücretsiz eğitim faaliyetlerinden de bahsediliyor. İpek halı dokuma ve ipek kozalarından ipek çekimi uygulamaları ziyaretçiler tarafından dikkatle izlenirken, ayrıca çadırımızda özel Bursa minyatürlerinden oluşan tablolar, çini, deri ve ipek ürünler sergileniyor. 


Ahlat ve Malazgirt’te kurulan etkinlik alanlarında birçok aktivite düzenleniyor. Aktiviteler arasında; çocuk oyun alanı, mangala ve aşık atma, at binme ile futbol, basketbol ve mini golf, atlı okçuluk, yaya okçuluğu, okçuluk müsabakaları, kökbörü, cirit gibi geleneksel Türk oyunları yer alıyor. 
Etkinlik 26 Ağustos günü sona erecek.

Benzer İçerikler