ÜNİVERSİTENE ‘HOŞ GELDİN’

19 Ekim 2022 - Çarşamba

 Büyükşehir Belediyemiz, üniversite eğitimleri için Bursa’daki üniversiteleri tercih eden öğrencilere yönelik ‘Üniversitene Hoş geldin Şöleni’ düzenledi.

Ülkenin yarınları olan gençlere büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerinin de yanında olmaya devam ediyor. Bu sene 6’ıncısı yapılan ‘Üniversitene Hoş geldin Şöleni’, Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde yoğun katılımla başladı. Alanda kurulan öğrenci toplulukları stantlarını gezen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimiz Ulaş Akhan, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve beraberindekiler, öğrencilerle sohbet ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Şölenin açılış töreninde konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, şölenin bu yıl da büyük bir katılımla yapıldığını söyledi. Seneye süresi dolacağı için görevde olmayacağını ancak son güne kadar üniversite için çalışacağını belirten Kılavuz, “Göreve geldiğimiz gün belirlediğimiz hedeflerden birisi, ‘Öğrenci dostu üniversite’ idi. 128 farklı ülkeden 75 bin öğrencisi ve 7500 personeli olan üniversitede, öğrenci memnuniyetini yüzde 62’lere çıkarttık. Yüzde 70’lere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimiz Ulaş Akhan, kendisinin de Uludağ Üniversitesi’nden mezun olduğunu hatırlatarak, devletin birçok kademesinde bu okuldan mezun olan insanların bulunduğunu ifade etti. “Üniversite kampüsü ve şehir merkezinde gençlere yönelik mekanlar inşa etmekle beraber, sosyal yaşamları ile sportif ve kültürel aktivitelerini zenginleştirecek projeler geliştiriyoruz. Geçen sene 3 bin öğrencimize burs vermiştik. Bu sene sayıyı, 5 bini üniversite 5 bini meslek lisesi olmak üzere 10 bine çıkardık. Yakın zamanda sayıyı 16 bine taşımak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl başlattığımız, su fiyatlarında yüzde 50 indirim uygulamasını bu yıl da sürdürüyoruz. Buna benzer gençlere yönelik birçok çalışmayı, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak sürdürüyoruz. Gençlerden eğitim hayatlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Şölene katılan öğrenciler için hazırlanan çadırlarda BUSMEK olarak yerimizi aldık. Hem eğitime hem de sanata ilgi duyan öğrenciler, standımızda BUSMEK faaliyetleri hakkında bilgi aldılar. Üniversitelilerin büyük ilgi gösterdiği standımızda, Filografi Sanatının yanı sıra eski kıyafetlerden elde edilen kumaşlarla elde aplike ve kırkyama tekniği ile tekrar değerlendirilen eşyalar göze çarptı. Ayrıca Çini ve Ebru Sanatından örnekler sergilendi.

Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı’nın konser verdiği şölende, Büyükşehir Belediyesi Kültür Akademisi, Türk Halk Kültürü Kulübü ve Bursa Erkek Lisesi halk oyunları ekiplerinin gösterisi sahnelendi. Program, protokol üyelerinin üniversite topluluk stantlarını gezerek bilgi almasıyla devam etti.

Benzer İçerikler